Útikalauz anatómiába

Tényleg nem fájhatnak a tejfogak?

2025.04.25. 15:00

Tényleg igaz, hogy a tejfogak kevésbé fontosak, és elég a maradandókra vigyázni? Ha egy tejfog kilyukadt, nyugodtan kihúzathatjuk, mert úgyis nő helyette másik? Valóban nincs gyökerük és nem is okozhatnak fájdalmat a gyermekünknek, csak képzeli? Fogszakorvos közreműködésével megcáfoltuk a tejfogakat érintő leggyakoribb tévhiteket. Garantáltan lesznek, akik meg fognak lepődni.

bhc_tenyek_tevhitek_a_tejfogakrol.jpg

Tények és tévhitek a tejfogakról

Számos tévhit kering a köztudatban a tejfogakkal és azok fontosságával kapcsolatban. Felfedjük a 6 leggyakoribbat és körüljárjuk azok igazságtartalmát.

1. tévhit: A tejfogaknak nincs gyökerük és nem is fájnak

Tény: A tejfogaknak is van gyökerük, és éppúgy futnak bennük az idegek is, mint a maradandó fogakban, vagyis éppúgy képesek fájdalmat okozni a gyerekeknek, mint maradandó társaik. Higgyük el és vegyük komolyan, ha gyermekünk fogfájásra panaszkodik (és nem csak valamilyen édességre "fáj a foga"), és rendszeres fogmosással őrizzük a tejfogak épségét is, ha szeretnénk megkímélni a gyermekünket a kínzó fogfájástól.

2. tévhit: A fogváltásig kinőtt fogak mindegyike tejfog

Tény: Összesen húsz tejfogunk van, 5-5 mindkét oldalon, alul és felül is. A sorban a „hatos” fogak, amelyek 5-6 éves kor körül, azaz még a fogváltást megelőző időszakban jelennek meg, már maradandó fogak, így esetleges szuvasodásuk, eltávolításuk esetén bizony nem nő helyettük új!

3. tévhit: A tejfogak nem olyan fontosak, elég a maradandókra vigyázni

Tény: A tejfogak romlása is rengeteg bajt okozhat: többek között gyulladást, fájdalmat, beszédhibát, vagy éppen táplálkozási zavart. Nagyon fontos az is, hogy a korhadt, elpusztult tejfogak nem képesek fenntartani a helyet az állkapocscsontban a később kibújó, végleges fogaknak, így azok gyakran emiatt nőnek egyenetlenül, kuszán, torlódva.

4. tévhit: Ha a tejfog elromlott, nyugodtan kihúzathatjuk, nő helyette másik

Tény: Ha csak lehet, meg kell őrizni a tejfogakat a fogváltás természetes idejéig, mert a hiányuk sok gondot okozhat. Nemcsak a rágásban, a táplálék emésztésének előkészítésében van szerepük, hanem a beszédtanulásban, a helyes hangképzésben is, és ha idő előtt el kell távolítani ezeket, akkor nem tudják az állkapocsban fenntartani a helyet a később kialakuló maradandó fogak számára sem.

5. tévhit: 3 évesen a gyerek már képes önállóan fogat mosni

Tény: A tejfogak gondozására, ha lehet, a véglegesekénél is nagyobb figyelmet kell fordítani, mert gyengébbek, sérülékenyebbek és könnyebben romlanak. Így – bármennyire is büszkék vagyunk a 3-4 éves nagyfiúnkra és nagylányunkra, hogy milyen okos és önálló – bizony, tanácsosabb még néhány évig felügyelni a fogmosását, vagy kezét fogva segíteni, esetleg meg is mosni a fogát! A fogmosás időzítése legalább ilyen fontos: az étkezést követő fogmosással érdemes legalább egy félórát várni, hogy időt hagyjunk ahhoz, hogy a savak által felpuhított fogzománcot a nyál újra megkeményíthesse.

6. tévhit: Kár a lyukas tejfogakkal fogorvoshoz menni, úgysem fogják azokat betömni

Tény: Az a szülő teszi jól, aki legalább félévente, minden panasz nélkül is elviszi fogorvoshoz a gyermekét egy ellenőrzésre. A kicsi így megszokhatja, hogy felesleges szorongás nélkül tekintsen a fogorvosra, hiszen a jelentkező esetleges problémákat, kis lyukakat a fogzománcon még fájdalom nélkül be lehet tömni, a nagyobb bajt fluoridos kezeléssel meg lehet előzni. És bizony, be lehet, és be is kell tömni a tejfogakat is, nehogy évekig a pusztuló, csúnya, rossz szájszagot eredményező és a maradandó fogak egészséges fejlődését is akadályozó szuvas fogaktól szenvedjen a kicsi.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása