Mióta elkezdődött a tél már sokadjára tapasztal fájdalommal és köhögéssel járó torokgyulladást? Nincs egyedül vele, ebben az időszakban mások is gyakran tapasztalnak torokfájást és nyelési nehézségeket. Fül-orr-gégész szakorvosunk elárulja, hogyan enyhíthetjük házilag és mikor kell orvoshoz fordulni.
A torokfájás nagyon gyakori, felnőtteknél is, minden korosztályban, de az 5 és 15 év közötti gyermekeknél különösen. Általában nem ad okot aggodalomra, hiszen legtöbbször egy héten belül magától, gyógyszerek nélkül is elmúlik. A legtöbb torokfájást vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák, többnyire enyhébb lefolyásúak és az egészséges immunrendszer legyőzi a betegséget néhány nap alatt. De a torokgyulladás intenzívebb tünetekkel is járhat, ilyenkor a beteg a torokfájdalom mellett száraz, karcos torokra, nyelési nehézségekre, köhögésre panaszkodik, a tünetek között lehet a garatban látható pirosság, a nyaki mirigyek duzzanata és a rossz lehellet is. Torokfájással járhat a gégehurut, a mandulagyulladás és a mirigyláz is, amelyek hátterében szintén bakteriális és vírusos fertőzés áll a leggyakrabban. A torokgyulladást kiváltó fertőzések megelőzéséért a járványveszélyes időszakban a fokozott higiénia, a gyakori kézmosás ajánlható, emellett a torkot irritáló dohányzás kerülése aktív és passzív formában egyaránt. Ha valakinél túlságosan gyakran tér vissza a mandulagyulladás – egy évben 4-nél többször – felvetődik , hogy góc alakult ki, és mandulák eltávolítására válhat szükségessé.
Hogyan enyhíthetjük házilag a torokfájást?
A meleg italok, például a citromos tea, a gyógyteák vagy a levesek jó hatásúak. A fájdalmat enyhítheti keménycukorkák szopogatása, mely serkenteni a nyáltermelődést, és fontos, hogy a szokásosnál több folyadékot fogyasszunk gyulladásos megbetegedés, esetleg láz esetén. Éjszaka, alvás közben, különösen gátolt orrlégzés esetén, nyitott szájjal lélegezve nagyon kiszáradhat a garat és a szájüreg, ilyenkor ajánlatos orrcseppet is használni. (A pára éjszaka köhögtethet, napközben javasolt, éjjelre nem.)
Vény nélkül kapható gyógyszerek is segíthetnek
A torokfájdalom enyhíthető vény nélkül kapható paracetamol, metamizol vagy ibuprofén tartalmú fájdalomcsillapító, a gyulladást csökkentő készítményekkel is, de ezek használatában is be kell tartani az orvosi előírásokat. Fontos, hogy az egyébként közkedvelt aszpirint gyerekeknek, kamaszoknak nem ajánlatos adni, mert – bár szerencsére ritkán – a Reye-szindrómához vezethet.
Sokféle helyi érzéstelenítőt, fertőtlenítőt vagy gyulladáscsökkentőt tartalmazó toroköblítő, gyógycukorka, szopogató tabletta is kapható. Kisgyerekek részére sem a gargarizálás, sem a kemény cukorkák alkalmazása nem megfelelő, számukra a spray forma javasolt. Fontos, hogy ha az orvos nem rendeli, akkor torokgyulladás esetén ne alkalmazzunk antibiotikumot, akkor sem, ha netán egy korábbi betegségből megmaradt, mivel ezek csak megfelelő ideig és helyes dózisban alkalmazva hatásosak bakteriális fertőzés esetén. Ha viszont ezt rendelik, akkor a betegnek az előírt teljes antibiotikum-kúrát be kell tartania, még akkor is, ha a tünetek elmúltak. Ha ugyanis nem veszi be az összes gyógyszert az utasításoknak megfelelően, a kórokozók ellenállása nőhet a gyógyszerrel szemben, mely rontja a terápia hatékonyságát, akár a fertőzés súlyosbodhat vagy átterjedhet a test más részeire is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha az érintett immunrendszere valamilyen egyéb betegség (például súlyos cukorbetegség vagy kemoterápia, immunbetegség, implantátum - pl.szívbillentyű, tumoros állapot) miatt eleve gyenge, akkor a torokfájást sem szabad bagatellizálni, a kezelőorvos segítségét kell kérni a tünetek kezdetekor. Ha a torokfájás túl gyakran tér vissza, vagy nem enyhül néhány nap múlva sem, vagy magasra szökött a láza, akkor mielőbb orvoshoz kell fordulni.
Még sürgősebb a szakszerű segítség, ha a betegnek súlyos tünete, garatív aszimmetria, légzési nehézség jelentkezik, vagy nem tud nyelni, erősen nyálzik.
A cikk a Budai Egészségközpont fül-orr-gégészének közreműködésével készült.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.