Tudta, hogy a zsírmájat nem csak az alkohol okozhatja? A betegség kezdeti szakaszában emésztési problémák, puffadás és rossz közérzet jelentkezhetnek, a későbbiek során az émelygés és a hányinger mellett a máj megnagyobbodása a vezető tünet, súlyos állapotban pedig sárgaság és bőrbevérzések teszik egyértelművé a zsírmáj diagnózisát. Az érintetteknek érdemes mediterrán diétát követnie, amivel csökkenthetik az elhízás esélyét, és a májukon kívül a szívüknek is jót tehetnek.
A zsírmájbetegség (steatosis) igen gyakori, a modern civilizáció betegségeként tartják számon: a fejlett országokban a népesség harmadát, sőt a felét is elérheti az ebben szenvedők száma. Az USA-ban például a zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, amely körülbelül 100 millió amerikait érint. Magyarországon az elhízottak és az alkoholbetegek nagy aránya miatt szintén több millióra becsülik a steatosisos betegek számát. A zsírmáj megnevezés arra utal, hogy ez a betegség a zsírsejtek, elsősorban a trigliceridek felszaporodásával jár együtt a májsejtekben. Súlyos következményei lehetnek: a zsírsejtek felhalmozódása gyulladást, a májsejtek pusztulását, a kötőszövet-felszaporodását illetve átépülését, hegesedését okozhatja a máj szövetében, és hosszabb távon májzsugorodáshoz, cirrózishoz és a máj rosszindulatú daganatos megbetegedéséhez is vezethet.
A betegség eleinte nem jár csak erre jellemző tünetekkel, az esetleges emésztési problémák, puffadás, rossz közérzet mellett többnyire csak a laboratóriumi vérvizsgálat egyes májenzim értékeinek (például a GGT, GPT, GOT) megemelkedése utal rá. Előrehaladottabb szakaszban émelygés, hányinger, puffadás, a máj megnagyobbodása, nyomásérzékenység, általános rossz közérzet, gyengeség, fáradékonyság fordul elő, súlyos állapotban sárgaság, ascites, vagyis hasűri folyadékgyülem, bőrbevérzés is jelentkezhet.
Nemcsak alkohol okozhatja!
Májbetegség esetén kiváltó okként legtöbben az alkoholizmusra gondolnak, pedig a zsírmájnak van nem alkoholos formája is, amely a kóros elhízás igen gyakori szövődménye, és a steatosis kapcsolódhat más alapbetegséghez, például az inzulinrezisztenciához és a diabéteszhez, sőt akár a bélflóra felborulásához is. Nem véletlenül lett hazánkban is a májzsír a leggyakoribb májbetegség, hiszen Magyarországon mindegyik felsorolt májkárosító tényező nagy arányban fordul elő. A népesség mintegy tizede alkoholbeteg és legalább a harmada elhízott, és egyre nő a 2-es típusú diabéteszben érintettek száma is. Jó tudni azt is, hogy a hosszabb távú szteroid- illetve hormonkezelés is hozzájárulhat a nem alkoholos zsírmáj kialakulásához. A steatosis kezelése ezért a kiváltó ok megállapításával, az alapbetegség kezelésével kezdődik. A gyógyszeres májvédelem mellett különösen nagy jelentősége van a beteg életmódjának: a zsírmájbetegség megállításához a kiváltó tényezőkre figyelő egyéni diétára, alkoholmentes, májkímélő étrendre, a keringést serkentő rendszeres testmozgásra van szükség.
A mediterrán diéta a legjobb zsírmáj esetén
Zsírmáj esetén általában ajánlható a teljes kiőrlésű gabonákat, sovány húsokat és zsírszegény tejtermékeket, rostban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket, hüvelyeseket, csonthéjas gyümölcsöket, egészséges növényi olajokat és telítetlen zsírokat tartalmazó étrend. Mivel a mediterrán étrend ezeknek a követelményeknek tökéletesen megfelel, és nemcsak a májnak, hanem a szívnek és keringésnek is jót tesz, az elhízás ellen is jó, ezért ennek követését ajánlják. Meglepő, de a Chicagói Orvostudományi Egyetem dietetikusa szerint egy-két, legfeljebb három csésze kávé is segítheti a májzsírok lebontását. A fenti ajánlás mellett mértékkel rendszeresen fogyasztható a baromfik zsírszegény részei, a tojás, a sovány sajtok, de a vörös húsok és az édességek inkább csak ünnepi alkalmakkor kerüljenek asztalra. Az alkoholos zsírmáj esetén alapvető fontosságú az alkohol kerülése, de a nem alkoholos steatosis esetén is szükség van a máj terhelésének csökkentésére.
A máj általános védelmében, más máj problémák elkerülése érdekében is ajánlatos betartani néhány általános étkezési tanácsot. Kerülendők a finomított szénhidrátok, a zsíros, magas só- és cukortartalmú ételek. Az erősen égett, pörkös sültekkel, füstölt termékekkel is jobb csínján bánni. Az esetleges fertőzés elkerülése érdekében itthon és nyaralás, utazás idején is oda kell figyelni a tiszta ivóvízre, a higiéniára, egyes nyers ételek, például kagyló, osztriga kerülésére. A megfelelő folyadékbevitel is segíti a máj működését.
A cikk a Budai Egészségközpont dietetikus szakembereinek közreműködésével készült.
Irbisz 2024.11.07. 08:50:16