Útikalauz anatómiába

Így okoznak halláskárosodást a fülhallgatók

2021.04.14. 06:57

A fej- és fülhallgatók nem megfelelő használata hosszú távon gondokat, halláskárosodást is okozhat. Mire kell vigyáznunk, hogy ezeket elkerüljük?

9.jpg

A WHO már néhány éve felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi időben nőtt a fiatalkori hallásproblémák esetszáma. A szakemberek a jelenség hátterében a fül- és fejhallgatók elterjedtségét, a túl nagy hangerővel történő zenehallgatás belső fület, hallóidegeket károsító hatását sejtik.

Mi számít túl hangosnak?

Általában a 90 decibelt meghaladó hangokat (pl. egyes háztartási gépek, traktor, különféle motorok hangja) kellemetlennek érezzük, a 120 decibeles hangerő pedig már a fájdalomküszöböt is átlépi. A fülhallgató használatakor a hang közvetlenül jut a fülbe, így még inkább fennáll a halláskárosodás lehetősége. Fül- vagy fejhallgató használatakor tehát nemcsak a hangerőre, de a túl erős hanghatás elszenvedésének időtartamára is ügyelni kell. Szakorvosok azt ajánlják, hogy a „fülesbe” jutó hangerő ne legyen több 90 decibelnél és ilyen hangos zenét se hallgassunk folyamatosan 15 percnél hosszabb ideig.

Mi történik a fülben a halláskárosodás során?

A külső hallójáraton, a fülkagylón keresztül a hang eljut a dobhártyáig, megrezegteti azt, majd a középfülben lévő kalapács, üllő és kengyel továbbítja a rezgést a belső fülbe, ahol a csiga receptor sejtjei (szőrsejtjei) elektromos jelekké alakítják.

A túl nagy hangerővel a fülbe jutó hang zajártalmat okozhat, károsíthatja azoknak az idegsejteknek a mielinhüvelyét, amelyeknek a feladata az elektromos jeleket a belső fülből az agyba vezetni. Ha az idegsejtek megsérülnek, akkor ezek a jelek nem jutnak el az agyba, tehát egyre szűkebb tartományban leszünk csak képesek érzékelni a hangokat. Először többnyire a magasabb hangok vesznek el: elmosódnak egyes szótagok, hangok. A mélyebb hangok észlelésének képessége tovább marad meg. Mind az egyszeri extrém hanghatás (pl. egy robbanás hangja) mind a folyamatosan túl nagy hangerő okozhat a belső fülben, a csigához kapcsolódó idegsejtekben károsodást.

Nemcsak a hallás károsodhat, egyéb gondokat is okozhat a füles

A fülhallgatók felületén megtapadnak a legkülönbözőbb kórokozók, így azok - sokáig fertőtlenítés nélkül használva vagy valakinek kölcsönadva - fertőzést közvetíthetnek, fülgyulladást okozhatnak.

Hasonló bajt okozhat az is, hogy a hallójáratban szorosan illeszkedő fülhallgató elzárja a levegő útját, megakadályozza azok szellőzését, tisztulását, fokozza a fülzsírtermelést. A felszaporodó, felgyűlő, pangó fülzsír szintén kiválthat hallójáratgyulladást.

Figyelni kell arra is, hogy milyen anyagból készül a fülhallgató bőrrel érintkező része, nehogy irritációt, allergiát okozzon az arra érzékenyeknek.

A fej- és fülhallgatók, különösen a vezeték nélküli kapcsolattal működők elektromágneses hullámokat bocsátanak ki. Ma is tart a vita arról, hogy tartós használat esetén ennek lehet-e káros hatása az agyra, de az óvatosság addig sem árthat, míg eldől ez a kérdés.

Milyen a jó fülhallgató?

A fülhallgató kiválasztásakor azt kell szem előtt tartani, hogy milyen körülmények között, milyen tevékenység közben és mit hallgatunk majd. Más-más kialakítású fülhallgatóra van szükségünk, ha például közlekedés vagy sportolás közbeni zenehallgatásra szánjuk, vagy ha többnyire pihenés közben hangoskönyvet, rádiót, komolyzenét hallgatunk vele. Választhatunk a hallójáratba illeszthető, a hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgatók vagy a fülre illeszkedő, illetve a fület teljesen befedő fejhallgatók közül.

Elvárás lehet a fül- és fejhallgató iránt, hogy szorosan illeszkedjen a hallójáratba vagy a fülre, zárja ki a környezet zaját (léteznek aktív zajcsökkentéssel működő fülhallgatók is), kisméretű, könnyű, kényelmes legyen.

A legjobb hangminőséget a fület teljesen befedő, zárt fejhallgatók nyújtják, mert csökkentik a külső zajt és (a füldugós eszközökkel szemben) a hang nem közvetlenül a dobhártyát rezegteti meg. Zajos vagy kültéri környezetben, illetve olyan helyszíneken ajánlott a használatuk, például munkahelyen vagy tömegközlekedési eszközön, ahol fontos az is, hogy ne szűrődjön ki a hang a környezetbe.

10.jpg

Hogyan kerülhető el a fülhallgatók okozta halláskárosodás?

1. A füldugós, közvetlenül a dobhártya mellett elhelyezkedő eszközök helyett ajánlatosabb inkább a fülre kívülről illeszkedő fejhallgatót használni.

2. Ne cserélgessük családon vagy baráti körön belül se a dugós fülhallgatókat!

3. Időnként fertőtlenítsük és/vagy cseréljük a fülhallgató borítását!

4. Ha mód van rá, inkább hangfalakat használjunk, mint fülhallgatót!

5. Hallásunk védelmében tartsuk be a 60+60 szabályt: a hangerő ne haladja meg a maximális hangerő hatvan százalékát, és naponta 60 percnél hosszabb ideig ne hallgassunk nagy hangerőn zenét!

6. Ajánlatos negyedóránként megszakítani a fülhallgató folyamatos használatát!

7. Autózás, közlekedés közben óvatosabban bánjunk a hangerővel! Nemcsak azért, mert a külső hangok kizárása balesetet okozhat, hanem azért is, mert ilyenkor, éppen e külső zajok miatt a kelleténél hangosabban hallgatjuk a zenét.

A cikk a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

odamondó 2021.04.15. 08:46:26

A 7essel már jó ideje vitázok. Mi az a külső hangforrás amit ha nem hallasz balesetet okozhat?

Örömhernyó 2021.04.15. 09:29:50

@odamondó: Motoros a holtteredben, megkülönböztető jelzést használó jármű.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.04.15. 09:35:27

10 éve több tízezer forintos fejhallgatókat használok csak.

A mostanim 200 ezer Ft kategória.

Nincs is halláskárosodásom.

FlybyWire 2021.04.15. 10:28:18

Megnézném a stewardessek arcát amikor a Frankfurt-Shanghai járatra felszállva elkezdem előpakolni a hangfalakat magam köré a kézipoggyászból, a most használt Sennheiser True Wireless füles helyett.
Mert hát ha ugyanazt a hangzást szeretném, elég komoly dobozokat kell felvinnem :D

kommentes nikk 2021.04.15. 11:06:42

@MAXVAL birсaman közíró: viszont lehet, hogy megtaláltuk az agykárosodásod forrását :)

kommentes nikk 2021.04.15. 11:08:25

@odamondó: pontosan. Szerintem biciklin is baromság az elmélet, de autóban aztán tényleg méretes hülyeség, főleg az újabb, jól hangszigetelt autóknál. A mentő/rendőr szirénája úgyis hallatszik, a több masszába olvadó zaj meg érdektelen.

kommentes nikk 2021.04.15. 11:09:42

@Örömhernyó: te hallod autóban a mögötted jövő motorost? Oké a Harley-t talán megértem, de egyébként komolyan hallod?

kommentes nikk 2021.04.15. 11:29:26

@MAXVAL birсaman közíró: hát valami okozott, az okokra csak tippelni lehet.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.04.15. 11:42:10

@kommentes nikk:

Amit te és Soros-éljenző társaid agykárosodásnak vélteke, az valójában az igazság kijózanító dallama.

kommentes nikk 2021.04.15. 14:08:19

@MAXVAL birсaman közíró: igen-igen, erről beszélek, ennek keressük az okát!

odamondó 2021.04.15. 21:43:01

@Örömhernyó: motorost ha hallod amikor mögötted van akkor te egy szuperember vagy. Vagy valami bődületesen hangos motor jön mögötted. Mindkettőre 0 esély.

Megkülönböztető jelzést használat meg bármin áthallatszik vagy ha nem akkor a következő dolgok:
1. Forgatod a fejed figyeled a forgalmat
2. Ha a forgalom indokolatlan módon megáll akkor például nem azt hiszed, hogy mindenki hülye és előrevágsz hanem elgondolkodol az okon...
Ezeken a hang nem segít.

@kommentes nikk: ámen. Ezt az elektromos autókkal kapcsolatban is mindig elmondom amikor az a téma, hogy nem lehet őket hallani és mindenkit elütnek majd. biciklivel járok sokat. A legtöbb autó amíg mögötted van kb full hallhatatlan.
süti beállítások módosítása