Régen túl van a tinédzserkoron, mégis jelennek meg mitesszerek, pattanások az arcán, hátán? A felnőttkori aknék nemcsak bosszantóak, hanem több betegség első jelei, kísérői is lehetnek, így nem árt utánanézni a lehetséges okoknak.
A köznyelvben pattanásnak nevezett bőrprobléma, az akné leggyakrabban a kamaszkorban, 12-25 éves kor között fordul elő. Kialakulásában ebben az életszakaszban a serdülőkori hormonális változások játszanak leginkább szerepet, melyek hatására a bőrben fokozódik a faggyútermelődés, eltömődhetnek a bőr pórusai, elszaporodhatnak bennük a baktériumok, köztük a pattanások kialakulásáért leginkább felelős Propionibacterium acnes. A hormonális eredetű pattanások a faggyúmirigyekben gazdag területeken az arcon és a mellkason, háton jelennek meg a leggyakrabban. Az akné nem csak kamaszkori probléma, megjelenhet a későbbi életkorokban is, ilyenkor a hormonális okok mellett egyéb tényezők, más betegségek, állapotok, életmódi tényezők is lehetnek a bőrproblémák hátterében. Nézzük a felnőttkori, visszatérő pattanások leggyakoribb kiváltó okait!
1) Hormonális problémák
A felnőttkori pattanásoknak is lehetnek hormonális okai, ha valamilyen okból a hormontermelés változik, így például a menstruáció első napjaiban vagy a változókor idején. Több betegség is van, amely hormonháztartás felborulásával, hormonális változásokkal, zavarokkal járhat, így például a PCOS, a policisztás ovárium (petefészek) szindróma, amikor a női szervezetben a férfi nemi hormonok szintje túlsúlyba kerül a női hormonokéval szemben. Ennek a megbetegedésnek egyik legfontosabb tünete a rendszertelen menstruációs ciklus, a hízás és a hajhullás, a zsíros bőr és a fokozott szőrnövekedés mellett a makacs, fájdalmas, gyulladt pattanások megjelenése.
2) Az inzulinháztartás zavara
Cukorbetegség, inzulinrezisztencia is okozhat felnőttkori pattanásokat. A 2-es típusú cukorbetegség a vércukorértékek rendszeres mérésével állapítható meg, de egyéb tünetek is jelezhetik. Így például az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú cukorbetegség gyanúját támasztja alá a fokozott szomjúságérzet és a bőrirritáció, bőrviszketés mellett a pattanások megjelenése is.
3) Életmódbeli okok
Bizonyos ételek, például olajos magvak, a túl zsíros, fűszeres ételek is kiválthatnak alkalmanként pattanásokat. A rosszul megválasztott, túl olajos kozmetikumok, vagy a túl sokáig fent tartott smink, esetleg egyéb vegyi anyagokkal való érintkezés a bőr pórusainak eltömítésével hozzájárulhat a mitesszerek, pattanások kialakulásához. A tartós stressz és a dohányzás rontja a szervezet és a bőr immunvédelmének hatékonyságát, így ez is pattanásokhoz vezethet.
4) Bőratka is lehet a háttérben
Felnőttkori acneiform kiütéseket kiválthat egy apró, csak mikroszkóppal látható élősködő, a pókfélékhez tartozó, 0,1-0,4 mm nagyságú, a szőrtüszőkben, faggyúmirigyekben élő bőratka is. A Demodex bőratkák faggyúval táplálkoznak, így szaporodásukat elősegíti a fokozott faggyútermelődés is. A Demodex brevis nevű bőratka az arcbőr faggyúmirigyeiben telepszik meg, a Demodex folliculorum pedig a haj- és szőrtüszőkben, így ezeken a területeken okoz bőrirritációkat, pattanásokat.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.
2019.08.15. 16:05:20
Almandin 2019.08.15. 18:11:13
segar 2019.08.16. 11:25:41
___
~Ez van, az van, bla-bla-bla. Amiből a paraszt SEMMIT nem ért. És ha érintve volna, akkor sem jut a cikk feléig sem (vagyis eddig a hsz-ig pláne nem...).
___
Szóval, tessék kevesebb sz*rt rakosgatni a pénztár-szalagra! Értem? És nem nyúlkálni állandóan a pilónyakex meg a kúrórudi felé! Hutella nem kell semmilyen műkenyérre! Ésígytovább. Persze nagyon kevesen fognak AKARNI ennek hatására változtatni. Meg is fogják szívni. Mind, egyenként. :|