Napjainkban egyre többen ismerik fel a koleszterinszint kontrolljának fontosságát. A vércukorszint és a vérnyomás értékei mellett ez az adat figyelmeztethet legelőször több anyagcserebetegség, súlyos szív- és érrendszeri gond megnövekedett kockázatára. De vajon hogyan tarthatjuk optimális szinten szervezetünk koleszterinszintjét?
9 +1 lépés a koleszterinszintünk kordában tartására
1. Fogyasszunk kevesebbet a magas koleszterintartalmú ételekből!
Különösen ajánlottak a tojás, az állati eredetű zsiradékok és a belsőségek, zsíros húsok, szárnyasok vagy a sertés bőre.
2. Minél több magas rosttartalmú, friss gyümölcsöt, zöldséget együnk!
Nemcsak magas vitamin- és ásványi anyag tartalmuk miatt egészségesek ezek, hanem a koleszterinszintet is szabályozzák. Rostjaik ugyanis megkötik az epével a bélbe ürülő koleszterint, így megakadályozzák annak visszaszívódását.
3. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket!
Ha csak lehet, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret, péksüteményt, tésztát fogyasszunk!
4. Rendszeresen iktassuk be étrendünkbe a hüvelyes zöldségeket!
A hüvelyes zöldségek fontos fehérjeforrást jelentenek. Gazdag növényi rosttartalmuk a gyümölcsökéhez hasonlóan a bélben elősegíti a koleszterin távozását a szervezetből, emellett a vércukorszint csökkentésében is segítenek.
5. Csökkentsük a szénhidrátok és cukrok bevitelét!
Ezekből a legtöbben a számunkra szükségesnél többet fogyasztunk, ezért szervezetünk raktározható formába, zsírrá alakítja őket.
6. Fogyasszunk minél több halat, csonthéjas gyümölcsöt és olajos magvakat!
Ha tehetjük, részesítsük előnyben az omega-3 zsírsavban gazdag ételeket! Együnk minél több tengeri halat, lazacot, pisztrángot! Ezek mellett az olajos magvak és a csonthéjas gyümölcsök is remek választást jelentenek.
7. Kerüljük a telített és transzzsírok fogyasztását!
Telített zsírok a tejtermékekben és állati zsírokban, zsíros húsokban találhatóak. Transzzsírok az úgynevezett hidrogénezett növényi olajok, amelyek több élelmiszeripari termékben édességben is fellelhetőek.
8. Használjunk kókusz- és pálmazsírt!
Próbáljuk ki, hogy az otthoni főzés során kókusz- vagy pálmazsír segítségével készítjük el a kedvenc ételeinket.
9. Olajokból válasszuk a hidegen sajtolt fajtákat és a csíraolajokat!
Az is előnyös, ha felváltva használjuk a különböző magokból – pl. napraforgó, kukorica, tökmag stb. – készült termékeket.
+1 Mozogjunk rendszeresen!
Mindenkinek ajánlott hetente többször egy-egy félórát aktív, izzadást okozó testmozgást végeznie - lehetőleg a friss levegőn!
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.
John Doe3 2017.04.20. 14:49:05