A szemünk a legnagyobb becsben tartott érzékszervünk. Ha valamire nagyon vigyázunk, akkor "nem vesszük le róla a szemünket", vagy másképpen fogalmazva: "őrizzük, mint a szemünk fényét". De vajon mindent tudunk a szemünkkel kapcsolatban?
Lássunk pár érdekességet a legbecsesebb érzékszervünkről!
A külső információk túlnyomó részét látásunk biztosítja. E parányi szervünk a legtökéletesebb kameraként működik, összetett, bonyolult optikájával ablakot nyit a világra. Néhány kevésbé közismert érdekességet gyűjtöttünk össze a szemünk működéséről.
Tudta?
- Percenként átlagosan tizenháromszor, vagyis óránként hétszáznyolcvanszor pislogunk. A nők körülbelül kétszer annyiszor, mint a férfiak.
- Szemünk színét a felmenőinktől örökölt gének határozzák meg: lehet kék, szürke, zöld, barna, fekete, aszerint, hogy mennyi melanin rakódik le a szemben. A lerakódáshoz azonban idő kell, így szinte mindenki kék szemmel születik, a végleges szemszín fél - egy éves kor körül alakul ki.
- Sokan – hazánkban kb. 400.000-en – nem megfelelően érzékelik, felcserélik a színeket. Látószervünk ideghártyájában a csapok feladata a színek érzékelése. A színtévesztés a szem érzékelő sejtjeinek hiányára vezethető vissza.
- Vannak akik szürkületben, gyenge fényben képtelenek tájékozódni, látásuk ugrásszerűen romlik. Ez a jelenség a farkasvakság, amit az elégtelen A-vitaminszint okoz. Ennek hátterében Európában általában anyagcserezavar vagy felszívódási probléma áll, hiszen az itt szokásos életvitel mellett jellemzően elég A-vitaminhoz jut a szervezet.
- A szemünk akkor is dolgozik, amikor alszunk. A mély, úgynevezett REM alvási szakaszokban, amikor a test izmai ellazulnak, az agy aktív, gyors munkát végez. Ilyenkor a szemgolyónk szintén gyorsan, ide-oda mozog a szemhéjunk mögött.
- Ha a szemünk megsérül, az általában nagyon fájdalmas. Ennek ellenére a szemünk szerencsére elég gyorsan gyógyul, apróbb sérülés esetén akár már 24-48 óra alatt is regenerálódhat. Fogadja meg tippjeinket a szem egészségének megőrzése érdekében!
- A szemet több védekező mechanizmus is óvja a sérülésektől. A szemgolyót a felső és a kevésbé feltűnő alsó szemhéj védi. A pislogás abban segít, hogy az esetlegesen szembe kerülő portól és egyéb irritáló anyagoktól megóvja szemünket, illetve ha ezek mégis belekerülnének, akkor a könnyek segítségével megtisztítsa a látószervünket. A szemöldök funkciója, hogy a homlokról a szembe csorgó verítéket feltartóztassa, a szempilláké pedig a portól és piszoktól való védelem.
- Pupillánk (a szem közepén látható fekete, kerek folt) tulajdonképpen egy kis lyuk, amelyen át a fény a szem belsejébe jut. Mivel erős fényben egy szűk résen át is sok fény jut a szembe, világosban a pupilla összeszűkül, sötétben pedig kitágul. A mechanizmusra – nem véletlenül – nagyon hasonlít a fényképezőgépek működése.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.
fátum 2016.10.11. 18:02:55
ubu1a 2016.10.11. 22:43:29
fátum 2016.10.12. 13:52:11
Én csupán arra próbáltam rámutatni, hogy sok olyan állat van, aminek több szempontból is jobb a szeme az emberénél, így az emberé nem lehet a "legtökélesebb".
pl. lassjol.blog.hu/2014/11/20/allati_szemek_10_elkepeszto_szem_az_allatvilagbol_1_resz