Általános nézet, hogy a fogmosás legfontosabb szerepe az, hogy eltávolítsuk az étkezések során fogaink közt megbújó ételmaradékot. Természetesen ez is fontos, de a fogmosás elsődleges célja mégsem ez. Akkor mi?
Nos, a fogmosás valódi célja azoknak a baciknak az elűzése, melyek igen aktívan vesznek részt a fogainkon kialakuló, későbbiekben azt károsító plakkok képződésében.
Gyermekkorunkból biztosan ismerősen cseng, a szüleinktől untig hallgatott intelmek egyike a „gyere azonnal, és moss fogat” kezdetű litánia. Ez – ellentétben esetleg sok más, felmenőink által előszeretettel prédikált hasonlóval – nem egy haszontalan jó tanács.
Éppen ellenkezőleg: a fogaink épségének megőrzéséhez vezető út a napi fogmosásokkal van kikövezve. (Természetesen, vannak egyéb tényezők is, amelyek befolyásolhatják fogaink egészségét – ne becsüljük például alá a genetika erejét.)
A fogmosás tehát a bacik eltávolításával ezen plakkok kialakulását hivatott megakadályozni: a plakkok a fogon, illetve a fognyakon helyezkednek el, melyek miatt később szuvas üregek, és fognyak problémák jöhetnek létre. (Persze a fogmosás segíthet az ételmaradékok eltávolításában is, de erre a célra vannak hasznosabb módszerek, pl. a fogselyem használata.)
A plakkos baktériumok zömében olyan élelmiszerekkel jutnak be a szájüregbe, amelyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak cukrokat, keményítőt – emiatt kell tehát ezeket minden étkezés után, de legalábbis napi két alkalommal fogmosással eltávolítani.
A fogakon létrejöhetnek úgynevezett meszes (kalcifikált) plakkok is: ha ezeket észleljük, jobb, ha minél hamarabb felkeressük fogorvosunkat, aki a legmodernebb technikákat bevetve, hipp-hopp, eltávolítja azokat. Erre átlagosan 6-9 havonta lehet szükség.
A fentiek alapján tehát nem igaz az a régi mondás, miszerint este lefekvés előtt elég egy almát elrágcsálni, s az megtisztítja fogunkat. Sőt! Még az is lehet, hogy egy édesebb fajta, gyümölcscukorral teli almafalatkával több kárt okozunk, mint hasznot.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.
csepke 2013.05.06. 16:54:17