Útikalauz anatómiába

Tényleg erősödnek a prosztatapanaszok nagy melegben?

2025.07.17. 07:34

Prosztatabetegségben szenvedő férfiaknak jó tudni, hogy kánikulában fokozódhatnak egyes tüneteik. Mit tehetnek ennek megelőzéséért?

bhc_prosztataproblemak_nyaron.jpg

A prosztata (dülmirigy) kis, nagyjából gesztenye nagyságú és formájú férfi ivarszerv. A húgyhólyag alatt, a húgyvezetéket közrefogva helyezkedik el, kivezető csöve a húgycsőbe nyílik. Ez a szerv termeli a hímivarsejteket szállító folyadékot, ami az ejakuláció során kilövell. Gyakori megbetegedése a heveny vagy krónikus prosztatagyulladás, már a harminc feletti, tipikusan az ötven éven túli férfiakat sújtó BPH, a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás, és sajnos nem ritka a prosztata daganatos elváltozása sem. A prosztatabetegségek hasonló tünetekkel jelentkezhetnek: gyakori vizeléssel, vizeletürítési nehézségekkel, amikor az inger ellenére a vizelés nehezen indul, éppen csak csepeg, illetve a vizelést kísérő panaszokkal, csípő, égető érzéssel, esetleg fájdalommal, ami az ejakulációt is kísérheti. A panaszok hátterében lévő okok feltárása szakorvosi feladat, és mivel a prosztatabántalmakra is igaz, hogy a mielőbbi diagnózis nagyban segítheti a teljes gyógyulást, ezért a tünetek jelentkezésekor tanácsos mielőbb szakorvoshoz fordulni.

A hőség fokozhatja a prosztatagondokat

Egyes prosztatabetegségek, például a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás esetén a tünetek egy részét a nyári nagy meleg felerősítheti: a beteg kínosan gyakran érez sürgető ingert, égő, fájdalmas érzést a vizeléskor, de a vizelet még nehezebben, lassabban ürül, mint hűvösebb időben. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás során a prosztata az eredeti méretének többszörösére növekedhet. Mivel a húgycső körül helyezkedik el, a megnagyobbodott dülmirigy összenyomhatja a húgycsövet, akadályozva a vizelet ürülését. Nagy melegben ezt a folyamatot tovább erősítheti a vérerek kitágulása, ami a prosztata körüli szövetekben is fokozott vérbőséget okozhat, a duzzanatot, a gyulladásos folyamatokat fokozva. Így a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tünetei az átlag napi hőmérséklet emelkedésével együtt súlyosbodhatnak: a vizeletürítési nehézségek fokozódhatnak, még sűrűbben jelentkezik a vizelési inger (különösen éjszaka), és az érintett mégsem tudja teljesen kiüríteni a hólyagját, hiszen a vizelet el-elakad, csupán csepeg, pang a húgyhólyagban. Ez a kellemetlenségen túl súlyosabb következményekhez vezethet, mivel a pangó vizeletben elszaporodhatnak a baktériumok, ami előbb-utóbb fertőzésekhez, gyulladásokhoz vezethet, károsíthatja a hólyagot és a vesét is. Ráadásul a meleg hatása nemcsak az erek tágulásában mutatkozik meg, hanem dehidratációban és keringési problémákban is, amelyek tovább erősíthetik a prosztata panaszokat. A hőségben ugyanis fokozódik a verejtékezés, vagyis a szervezet folyadékot veszít, ezáltal a kiválasztott vizelet sűrűbbé válik, ami irritálhatja a húgyhólyagot, erősíti a vizelési ingert, de nem segíti a vizeletürítést. A hőség kiemelten veszélyes a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára, a keringési elégtelenség pedig az ő esetükben az alapbetegségük mellett az egyéb panaszokat, így a prosztatabántalmaikat is felerősíti.

Hogyan kerülhetők el a nagy meleg okozta panaszok?

Az alábbi jótanácsokat mindenkinek érdemes megszívlelni, de az idősebbek és a betegek számára egyenesen életmentőek lehetnek, és a prosztatabetegek is elkerülhetik velük a tünetek súlyosbodását. Gondoskodjon megfelelő folyadékpótlásról, hogy a dehidratáció ne következzen be. A legjobb ehhez a tiszta víz, a koffeintartalmú italokkal kánikulában érdemes vigyázni. Vegye komolyan a figyelmeztetést, hogy a nap legmelegebb óráiban kerülje a tűző napot, a megerőltető fizikai igénybevételt, hanem lehetőleg hűvösebb helyen pihenjen minél többet! (A mediterrán és trópusi vidékeken a déli szieszta szokása nem lustaság, hanem az egészség védelme miatt honosodott meg…)  Ruházata legyen szellős, laza, hogy azzal is segítse a szervezetének megfelelő hőszabályozását. Az étrendje legyen kiegyensúlyozott, tartalmazzon sok vitamindús, friss élelmiszert, legyen telítetlen zsírsavakban és cinkben gazdag. Prosztatabetegeknek különösen ajánlhatóak például az olajos magvak, például tökmag, dió, mogyoró, a gyümölcs- és zöldséglevek, a hüvelyes zöldségfélék (bab, borsó, szója) és a barna rizs.

Fontos tisztázni a prosztataproblémák eredetét!

Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés: szakorvosok azt ajánlják, hogy a 45. életévüket betöltött férfiak panaszmentesen is legalább évenként jelenjenek meg teljes urológiai ellenőrzésen és egyben prosztataszűrésen. A panaszok eredetét pedig minél előbb tisztázzák, annál biztosabban kezelhető a betegség. Ha pedig – például a hőség következtében - a tünetek súlyosbodnak, mindenképpen mielőbb szakorvoshoz kell fordulni! Már csak azért is, mert a prosztatabetegségek tünetei nagyon hasonlóak, így például a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás és a prosztatarák - a férfiak körében harmadik leggyakoribb daganattípus - a kezdeti stádiumban szinte azonos panaszokat okoz, a specifikusan a rákra jellemző tünetek már csak az előrehaladott, veszélyes stádiumban jelentkeznek.

A cikk a Budai Egészségközpont urológus szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása