Ha valaki nagyon jól ismer bennünket, gyakran hangzik el a mondat, hogy „te a vesémbe látsz”. Az urológus, nephrológus szakemberekre valóban igaz ez az állítás, azt is eláruljuk, milyen problémákat találnak leggyakrabban és milyen módszereik vannak ezek kezelésére, hogyan távolítják el például a szinte kibírhatatlanságig fokozódó vesegörcsöket okozó veseköveket.
A vese páros szerv, a két bab alakú, ökölnyi nagyságú vese a gerinc két oldalán, a bordaív alatt helyezkedik el. A veséknek számos feladata van, ezek közül az egyik legfontosabb a vér tisztítása, megszabadítása a méreganyagoktól, a salakanyagtól és a felesleges víztől, amelyek ezután vizelet formájában távoznak a szervezetből. Ezen kívül a vesék gondoskodnak a szervezet ásványi anyag-, só- és ionháztartásának egyensúlyban tartásáról, és olyan hormonokat termelnek, amelyeknek a vérnyomás szabályozásában és a vérképzésben is fontos szerepük van. A vesék nem megfelelő működése többféle betegséghez vezethet. Ennek első jele, hogy a vérben salakanyagok halmozódnak fel, amelyeket laboratóriumi vizeletvizsgálat mutathat ki. Általában a vesebetegségek korai szakaszában nincsenek jellegzetes tünetek. Elsőként az jelezheti a bajt, hogy gyakrabban jelentkezik sürgős vizelési inger, illetve a kezek és lábak, a szem körüli terület duzzanata, esetleg bőrviszketés fordulhat elő.
Vesebetegségek
Sokféle elváltozás, betegség akadályozhatja a veséket a normális működésben. Ilyen például a kitágult vese (hidronefrózis), ami valamilyen vizelet-elfolyási akadály miatt alakul ki. Ennek hátterében lehet fejlődési rendellenesség, szűkület, összenövés, de később kialakult probléma is. Nem ritkák a vesék gyulladásos megbetegedései sem. Ezek többnyire felszálló gyulladások, vagyis valamilyen húgyúti fertőzésből vagy hólyaghurutból indulnak ki. Különösen nők körében gyakori a lázzal és görcsös fájdalmakkal is együtt járó vesemedence-gyulladás, ami a veserendszert borító nyálkahártya fertőzéses gyulladása. Sokakat, becslések szerint Magyarországon mintegy félmillió embert érint a vesekövesség is, amely valamilyen só vagy más ásványi anyag homok, illetve kő formájában való megjelenését jelenti a vesében és a vezetékekben. A vesekövesség vesegörcsöket válthat ki, a vizelet elfolyásának akadályoztatását okozhatja. A vesekövesség hátterében életmódi okok is lehetnek (pl. folyadékhiány vagy túlzott sófogyasztás) és betegségek (pl. pajzsmirigygondok) következménye is lehet. Több ok, köztük a folyadékháztartás zavara és mérgezés is okozhat vesekárosodást és veseelégtelenséget, amelyeknek heveny és krónikus változata is van. A vesék daganatos elváltozásai az összes rákbetegség mintegy három százalékát teszik ki Magyarországon, évente mintegy 2500 új betegnél diagnosztizálják ezeket.
A krónikus vesebetegség
A krónikus vesebetegségről a vese tartós károsodása, a vesefunkció folyamatos csökkenése esetén beszélünk. Oka lehet a visszatérő vagy idült vesegyulladás, a vesét ellátó érhálózat betegsége, illetve más betegségek (magas vérnyomás, cukorbetegség, immunbetegségek) következményeként is kialakulhat. A krónikus vesebetegségnek (CKD) öt stádiuma van, az enyhe funkciózavartól a veseelégtelenségig. Ennek fokát a vérben található egyik salakanyag, a kreatinin mennyiségéről állapítják meg. A CKD teljesen nem gyógyítható, de a folyamatot lassítani lehet, hogy a vesefunkciók minél tovább megmaradjanak. A veseelégtelenség későbbi szakaszában dialízis vagy veseátültetés is szükségessé válhat. A krónikus vesebetegség tünetei lehetnek a gyakoribb vizelés, a vizelet színének megváltozása, a tartós fáradtság, gyengeség, alacsony energiaszint, étvágytalanság, a koncentráló képesség csökkenése, alvászavarok, légszomj, a végtagok és a szemhéjak duzzanata, bőrirritáció, a hányinger vagy hányás, izomgörcsök. A kiugró vagy tartósan magas vérnyomás is a CKD egyik tünete lehet.
A krónikus vesebetegség kockázata nő az életkorral párhuzamosan, különösen diabétesz, magasvérnyomás-betegség, szívbetegség, családban előforduló vesebetegség, vagy születési veserendellenesség esetén. Növeli a vesekárosodás veszélyét az is, ha valaki huzamosan, rendszeresen szed bizonyos nem szteroid gyulladáscsökkentő fájdalomcsökkentő készítményeket. Számos szövődményes megbetegedést okozhat, például az immunrendszer legyengülése miatt nő a fertőzésveszély, emellett hozzájárulhat a vérszegénység, a csontritkulás, idegkárosodás, a magas vérnyomás és a szív- és érbetegségek kialakulásához.
Vesekövesség
A vesében található kisebb méretű kövek nem feltétlenül okoznak panaszokat, ha viszont egy nagyobb méretű kristály elzárja a húgyvezetéket, vagy hegyes kiszögelléseivel sérülést okoz, heves deréktáji fájdalmat, vesegörcsöket, hányingert, véres vizelet tapasztalhatunk. A kicsi, homokszerű vesekövek többnyire természetes úton kiürülnek a vizelettel együtt. Fél centiméternél nagyobb átmérőjű, vagy megakadó kövek esetében jellemzően ultrahangos kőzúzással segítik elő távozásukat a szakorvosok. Ha ez nem vezet eredményre, endoszkópos beavatkozás vagy bonyolultabb kőeltávolító műtét is szükségessé válhat. Bonyolultabb kövesség esetén, speciális intézetekben akár lasert is használnak a kőmentesség elérésére. Ha valaki hajlamos a vesekövességre, az a megelőzése érdekében figyeljen a bőséges folyadékbevitelre, tartson speciális diétát, és ne feledkezzen meg a rendszeres mozgásról sem.
A cikk a Budai Egészségközpont nephrológus és urológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.