Útikalauz anatómiába

Nem jön a baba? Ez is oka lehet!

2024.11.26. 09:46

Minden hetedik pár szenved attól, hogy hiába vár a gyermekáldásra. Miután a meddőség nem csak a nőt vagy a férfit érinti, hanem a párokat, ezért a kivizsgálás során mindkét partnert vizsgálni kell. A női meddőség szervi okainak feltárása után most a férfiakat érintő fertilitási problémák lehetséges kiváltó okait járjuk körbe.

bhc_ferfi_meddoseg_okai.jpg

Meddőség gyanúja akkor merül fel, ha a fogamzás egy év alatt a rendszeres, ovuláció idejére eső, védekezés nélküli nemi élet mellett sem következik be. (Ha a nő 35 évesnél idősebb, akkor a párnak már félévnyi sikertelen próbálkozás után érdemes orvoshoz fordulni.) A meddőség oka lehet a pár női és férfi tagjánál egyaránt: előfordulhatnak ovulációs problémák, PCOS, pajzsmirigybetegségek, okozhatja rossz spermaminőség vagy alacsony számú, illetve rendellenes spermatermelés, szerkezeti rendellenességek (pl. elzáródott petevezeték, endometriózis, vagy a spermium útjának elzáródása). Krónikus betegségek (például a diabétesz vagy kóros elhízás) és életmódbeli tényezők, egészségkárosító szokások (alkohol, dohányzás, drog), környezeti ártalmak is hozzájárulhatnak a meddőség kialakulásához.

Figyelmeztető jelek

A férfiak terméketlenségének gyakran nincs közvetlen tünete. Vannak azonban olyan panaszok, amelyek mögöttes gondból erednek, de közvetve utalhatnak erre a problémára is – így egy újabb érv amellett, hogy ezeket a „férfias gondokat” sem szabad elhanyagolni, ajánlatos mielőbb urológus segítségét kérni. Fel kell figyelni a szexuális funkciók zavaraira, például ejakulációs nehézségekre, feltűnően kis mennyiségű ondó távozására, esetleg fájdalmas kilövellésre, a libidó feltűnő csökkenésére, és a merevedési zavarokra is. Mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni azzal is, ha valaki fájdalmat, duzzanatot vagy csomót tapasztal a herék területén. Kromoszóma- vagy hormonális rendellenességre, az egyensúly felborulására utalhat, ha rendellenes mellnövekedés (gynecomastia), illetve csökkent arc- vagy testszőrzet mutatkozik. Intő jelek lehetnek az immunrendszer általános gyengeségére utaló, ismétlődő légúti fertőzések is. A termékenység zavarának gyanúja esetén a spermiumok mennyiségének és megfelelő szállításának vizsgálatára van szükség. A normálnál alacsonyabb spermiumszámnak azt tartják, ha az ejakulátumban kevesebb, mint 15 millió spermium található milliliterenként, vagy a teljes spermiumszám kevesebb, mint 39 millió ejakulátumonként.

A férfimeddőséghez vezető leggyakoribb tényezők

A férfiak termékenységének csökkenéséhez, illetve a meddőséghez számos ok vezethet. A háttérben lehetnek lezajlott sérülések, műtétek, visszatérő, esetleg kezeletlenül maradt gyulladások, gócok, amelyek akár elzáródással is akadályozhatják a sperma útját. A fiatal felnőttkorban lezajlott mumpszfertőzés is súlyosan károsíthatja a férfi ivarszerveket. A termékenység csökkenéséhez egyes krónikus betegségek, például a máj- és a veseproblémák, a diabétesz, a hormonális egyensúly felborulása is vezethet. Ez utóbbihoz, a tesztoszterontermelés zavarához hozzájárulhatnak a herék elváltozásai, fejlődési rendellenességei, például a le nem szállt, rejtett here vagy alulfejlett herék, a here-visszértágulat, és a herék (például túl szoros ruházat, túl meleg munkahely, esetleg ölben tartott laptop miatti) túlmelegedése is. Ezek mellett a herék és mellékherék gyulladása, valamint a daganatos megbetegedések is meddőséghez vezethetnek. Az életmód bizonyos elemei is megnehezíthetik a termékenységet, ronthatják a keletkező sperma minőségét, csökkenthetik a mennyiségét, előidézhetik az örökítőanyag, a DNS sérülését a spermiumban. Ilyen például a kóros elhízás, az alkohol- illetve drogfogyasztás, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, a dohányzás, a tartós stressz, a vegyi anyagoknak vagy sugárzásnak kitettség. A magömlés zavara, korai, netán retrográd magömlés (amikor a húgyhólyagba távozik az ejakulátum) is okozhatja, hogy nem jön létre fogamzás. Mindezek mellett pedig lelki okok is állhatnak a férfiakat érintő fertilitási problémák hátterében. Az is előfordul, hogy a leggondosabb vizsgálattal sem állapítható meg a meddőség konkrét oka, esetleg több akadályozó tényező együttes hatása miatt nem sikerül a fogamzás.

bhc_ferfi_meddoseg_kivizsgalasa_kezelese.jpg

Mi történik a férfiakat érintő fertilitási problémák kivizsgálása során?

A meddőségi kivizsgálás történhet párhuzamosan is a pár tagjainál, a férfi spermájának analízisét azonban javasolt még a nő teljes kivizsgálását, kezelését megelőzően elvégeztetni. A kivizsgálás mindkét nem esetén a kórtörténet felvételével kezdődik, ezt követik a klinikai vizsgálatok, a hormonvizsgálatok, valamint az eszközös diagnosztikus eljárások. Férfiaknál a legfontosabb a spermatogramm elvégzése, melynek során meghatározzák az egy ejakuláció során távozó ondó mennyiségét, pH-ját, a benne fellelhető hímivarsejtek számát, alakját, és a mozgó sejtek mennyiségét. Emellett fontos információt adó diagnosztikus eljárás a herebiopszia, melynek során a here szöveti felépítése értékelhető.

Hogyan kezelhetőek a meddőséghez vezető problémák férfiaknál?

A megfelelő kezelési módot a férfi meddőség pontos okának tisztázását követően lehet kiválasztani. Egyszerűbb esetben, különböző fertőzések vagy hormonális eltérések esetén gyógyszeres kezeléssel pár hónapon belül jó eredményeket lehet elérni. Herevisszérsérv és ondóúti elzáródások esetén műtét nyújthat segíthet. Amennyiben a fenti eljárások nem vezetnek eredményre, lehetőség van mesterséges megtermékenyítésre is többféle eljárás keretében.

A cikk a Budai Egészségközpont urológus szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása