Útikalauz anatómiába

Ártalmasabb az alkohol a szívre, mint ahogy gondolná

2024.11.19. 10:39

„Egészségünkre!” – felkiáltással emelik legtöbben a poharat családi és társasági összejöveteleken: születésnapokon, esküvőkön, céges rendezvényeken. Ilyenkor mi sem áll távolabb tőlük, mint az alkoholfogyasztás ártalmaira gondolni, pedig a szívélyes kínálgatás sokat árthat, legtöbbet éppen a szív egészségének.

bhc_igy_hat_az_alkohol_a_szivre.jpg

Így hat az alkohol a szívünkre

A túlzott alkoholfogyasztás ártalmairól szólva legtöbbünknek először az alkohol közvetlen hatásai jutnak eszünkbe: a szédülés, a hányinger, az agyműködés lassulása, a beszéd- és mozgáskészség romlása. Közismert az alkohol hosszabb távú hatása is az emésztőrendszerre, a májra vagy az idegrendszerre, de általában kevésbé gondolunk arra, hogy emellett az alkohol sokféleképpen károsítja a teljes keringési rendszer, benne a szív működését is, ami aztán újabb szervek és funkciók károsodását okozza.

Hogyan hat az alkohol a szívre?

Az alkoholfogyasztás felgyorsítja a pulzusszámot, szabálytalan szívverést, aritmiát, tachycardiát válthat ki. Emeli a vérnyomást, ami további károsodást okozhat: megterheli a szívizmot, különböző szív- és érrendszeri betegségekhez, például magas vérnyomáshoz és szívelégtelenséghez vezet, jelentősen megnöveli a szívinfarktus és a stroke kockázatát. A hosszan tartó ivás alkoholos kardiomiopátiát okozhat: ilyenkor a szív pumpafunkciója gyengül, és a szív megnagyobbodik a hosszú időn át tartó erős alkoholfogyasztásból eredő változások miatt. Közvetett hatásai is vannak, például csökkentheti a diabétesz vagy keringési betegség esetén rendszeresen szedett gyógyszerek (például véralvadásgátlók) hatékonyságát. Ritka esetben elősegíthető a májon keresztül ürülő gyógyszerek mellékhatásinak megjelenését. Közvetve súlyosan árt a szívnek, hogy a rendszeresen fogyasztott alkohol a magas kalóriatartalma miatt súlyproblémákat okoz, elhízáshoz vezet, ami több súlyos szívbetegség kockázatát is jelentősen növeli.

Tehet-e jót is az alkohol?

Évtizedek óta folyik arról a vita, hogy válhat-e az egészségünkre is, lehetnek-e előnyei is az alkoholfogyasztásnak. Például a „francia paradoxont” szokták emlegetni, azt az ellentmondást, hogy a magas színvonalú borkultúrával rendelkező Franciaországban a sok állati eredetű zsiradékot tartalmazó étrend ellenére a szív- és érrendszeri megbetegedések száma alacsonyabb, mint más, átlagosan kevesebb zsírt fogyasztó országokban. A franciák által leginkább kedvelt, antioxidánsokban, flavonoidokban gazdag, például rezveratrolt tartalmazó vörösbor, mértékletesen fogyasztva akár jót is tehet a szívnek. Többnyire nem teljes tiltásról van szó tehát – hacsak valami betegség vagy egyéb körülmény miatt nem orvosi előírás a teljes absztinencia -, de alkoholfogyasztásnál mindig ügyelni kell a minőségre, a mennyiségre, sőt még a fogyasztási körülményekre is. Például egy-két pohárka mélyvörös színű, tiszta vörösbor, meghitt, baráti társaságban, finom vacsora után elfogyasztva harmóniában lehet testi-lelki jólétünkkel, míg a rendszeresen nagy mennyiségben nyakalt, nemegyszer hamisított, esetleg szőlőt sosem látott borok súlyosan egészségkárosítók is lehetnek. Összességében az alkohol kockázatai jóval meghaladják a lehetséges előnyöket, senki ne kezdjen tehát remélt egészségi előnyök érdekében alkoholt fogyasztani!

Mennyit ihatunk biztonságosan?

Sokáig különbséget tettek e tekintetben férfiak és nők között, mivel a nők szervezete a férfiakénál is kevésbé tolerálja az alkoholt. Az aktuális, 2021-ben kiadott szív-érrendszerei rizikóról szóló Európai Kardiológiai Iránymutatás szerint az elfogadott alkohol mennyiség heti maximum 100 g. Ezt is szerencsésebb több, kis részletben elfogyasztani, nem egy-egy alkalmi nagyivás formájában. Ez napi egy, legfeljebb két egységnyi ital elfogyasztását engedi, egy egység ital pedig nagyjából egy doboz (3,3 dl) sört, egy pohár (1,5 dl) bort vagy 1,5 dl tömény alkoholfélét jelent. Aki nem teljesen egészséges, olyan egészségügyi problémája van, amit tovább ronthat az alkohol, például szívritmuszavarban szenved, annak nem ajánlott, még az alkalmankénti, kismennyiségű alkoholfogyasztás sem.

A cikk a Budai Egészségközpont kardiológus szakembereinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása