Útikalauz anatómiába

6+1 módszer a pikkelysömör bőrtüneteinek enyhítésére

2024.10.28. 13:29

Gyulladt, pikkelyszerűen hámló tünetek jelentkeznek a fejbőrén, a könyöke, vagy a térde, vagy a gerince felett? A hámló területeken időnként pontszerű vérzést is tapasztal? Ez nagy valószínűséggel a pikkelysömör jele, ami hazánkban közel 200 000 beteget érint. A krónikus gyulladásos kórkép jelen tudásunk szerint nem gyógyítható, de a terápia ugrásszerű fejlődésével a tünetek eredményesen enyhíthetőek, a közel vagy teljesen tünetmentes állapot elérése is reális céllá vált a középsúlyos, súlyos pikkelysömörben szenvedő betegek számára is.

bhc_pikkelysomor.jpg

A pikkelysömör, vagy más néven psoriasis egy nem fertőző, egész szervrendszerre kiható, ún. szisztémás kórkép, melyjellegzetes bőrtüneteket okoz. Gyulladt alapon ezüstösen, pikkelyesen hámló tünetek jelennek meg a fejbőrön, a tarkótájon, a keresztcsont, a könyökök, valamint a térdkalácsok felett, amelyek leválásakor a bőrön kisebb pontszerű vérzés lép fel. A psoriasis különböző súlyosságú lehet. Az enyhe, egy-egy kisebb gyulladt plakk megjelenésével járó vagy akár szinte a teljes bőrfelszínre kiterjedő súlyos formákig változatos megjelenést mutat.

A pikkelysömör nem csak bőrtüneteket okozhat

A pikkelysömör gyakran okoz körömtüneteket és az esetek kb.30%-ában ízületi gyulladással (arthritis psoriatica) jár együtt. A pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás érintheti a kis- és a nagyízületeket is. Jellemzően a gerinc és a keresztcsonti ízület, a kéz és láb kisízületeinél jelentkezik. A pikkelysömörben szenvedő páciensek között gyakoribb az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az ún. metabolikus szindróma, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának szempontjából is jelentős rizikófaktornak számít.

6 módszer, amivel enyhíthetőek a pikkelysömör bőrtünetei

A pikkelysömör tünetei egy nyugodtabb időszak után különböző provokáló tényezők hatására, úgy mint stressz, fertőző betegségek, a bőr sérülései, egyes gyógyszeres terápiák képesek ismét fellángolni. Eláruljuk, milyen tanácsokat érdemes megfogadni a pikkelysömör bőrtüneteinek enyhítésére, vagy a rosszabbra fordulása ellen.

bhc_pikkelysomor_igy_elozheti_meg_a_tunetek_fellangolasat.jpg

1. Hidratáljuk a bőrünket!

A mindennapi ápolás részeként alapvető az urea és szalicilsav tartalmú puhító, hámlasztó hidratálók alkalmazása, melyekkel a hámlás, szárazság és a viszketés is enyhíthető. A túlságosan száraz bőr fokozottan hámlik, viszkethet, könnyen berepedezhet, ami kedvez a kórokozók bejutásának és bakteriális felülfertőzést eredményezhet tovább rontva a pikkelysömör tüneteit. A pikkelysömör helyi gyógyszeres kezelésének alapját a szteroid és D3-vitamin tartalmú készítmények adják, amiket bőrgyógyász szakorvos javasolhat. A megfelelő hidratáló kiválasztásához is érdemes a probléma kezelésében jártas bőrgyógyász segítségét kérni. Súlyosabb tüneteknél a helyi kezelés mellett szisztémás terápia válhat szükségessé.

2. Óvjuk bőrünket a hideg időjárástól!

Az őszi és téli hónapokban jellemző alacsony hőmérséklet a bőrtüneteket romlásához vezethet, a szárazság, hámlás fokozódhat. Tartsuk melegen a gyulladás által érintett területeket, hordjunk kesztyűt, sálat, lábmelegítőt.

3. Használjunk párologtatót!

Az alacsony páratartalom a hideg időjáráshoz hasonlóan tovább szárítja a bőrt. Szerezzünk be párologtatót a lakásunk és a munkahelyünk páratartalmának növelése érdekében.

4. Napoztassuk körültekintően a bőrünket vagy alkalmazzunk fényterápiát!

Az UVA- és UVB-sugárzás a bőrben lévő gyulladásos T-sejtek gátlásán keresztül enyhítheti a pikkelysömör bőrtüneteit. A természetes napfényben eltöltött rövid idő jótékony hatású lehet. Legyünk azonban körültekintőek, mert a túlzott napozás és a napégés súlyosbíthat a tüneteket. A betegek egy részénél a bőrgyógyász szakorvos fényterápiát javasolhat, mely jellemzően szűk spektrumú UVB-sugárzás, a bőrtünetek jelentős javulásához vezethet.

5. Fogyasszunk D-vitamint!

A pikkelysömörrel küzdők körében is gyakran kimutatható D-vitamin-hiány, ami a téli időszakban csaknem univerzális hazánkban, ezért érdemes pótolni azt. Az őszi-téli időszakban az ajánlott napi adag felnőtteknek 2000 NE D3-vitamin. Nyáron a természetes napfényen töltött rövid idő, a megfelelő, D-vitaminban dús táplálkozás általában megfelelő mennyiségű D-vitamint biztosít.

6. Alkalmazzunk stresszkezelési módszereket!

A stressz a psoriasis egyik ismert provokáló faktora és a pikkelysömör önmagában is jelentős pszichés terhet jelenthet a betegek számára. Gyakori a depresszió, a szorongás és az izoláció. A stresszcsökkentő és a betegség elfogadását elősegítő módszerek eredményesen javítják a tüneteket és az életminőséget. Ezért tegyünk meg mindent stressz-szintünk csökkentése érdekében: alkalmazzunk stresszkezelési technikákat, sétáljunk a szabadban, próbáljuk ki a meditációt, szükség esetén forduljunk szakemberhez, pszichológushoz vagy pszichiáterhez.

+1 Kerüljük a bőrsérüléseket!

Legyünk óvatosak a főzésnél, sütésnél, borotválkozásnál, kerti munkáknál, mert a pikkelysömör a sérült bőrfelületeken is kialakulhat (ezt nevezzük Köbner-jelenségnek). Vigyázzunk, hogy ne vágjuk, ne égessük meg magunkat, bánjunk óvatosan a vegyszerekkel és kétszer is gondoljuk meg, hogy tetováltatunk-e.

A cikk a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása