Útikalauz anatómiába

Bevált módszerek a női meddőség szervi okainak megszüntetésére

2024.06.18. 09:55

Meddőségnek orvosi értelemben azt nevezzük, ha legalább egy éven át, rendszeresen, az ovuláció idejében, védekezés nélkül folytatott házasélet ellenére sem történik meg a fogantatás vagy a terhesség rendszeresen spontán vetéléssel zárul. Lássuk, mely szervi okok állnak leggyakrabban a női meddőség mögött és milyen lehetséges megoldások léteznek rájuk.

bhc_meddoseg_okai_noknel.jpg

A női meddőség 3 gyakori szervi oka és megoldásuk

Magyarországon napjainkban a párok 10-15% szembesül a meddőség problémájával. Számuk az utóbbi évtizedek során folyamatos emelkedést mutat, aminek okát a nőgyógyász szakorvosok elsősorban a nők gyerekvállalásának egyre idősebb korra történő kitolódásában látják. A teherbeesés esélye a nő 30 éves korától kezdve folyamatosan csökkeni kezd, a harmincas évek végétől az esélyek romlása felgyorsul, 45 éves korban a sikeres terhességnek pedig már csak minimális esély van.

A teherbeesési nehézség okának megállapításakor fontos, hogy egyaránt vizsgáljuk a pár női és férfi tagját. A problémát kiváltó tényezők ugyanis 40-40%-ban találhatóak a női és a férfi oldalon, 20%-ban pedig a pár mindkét tagját érintő eltérésék fedezhetőek fel a háttérben.

Ebben a cikkben a női meddőség 3 gyakori szervi okát: a petevezeték elzáródást, az endometriózist és a kismedencei összenövést vizsgáljuk meg tüzetesebben, a későbbiek során pedig figyelmet szentelünk majd a férfi meddőség jellegzetes okainak és a párok együttes problémáinak is.

A női meddőség kivizsgálása

A női meddőség hátterében egyaránt meghúzódhatnak belgyógyászati, nőgyógyászati, endokrinológiai eredetű problémák, olykor pedig pszichés gátjai is vannak a teherbeesésnek.

A pár női tagjának kivizsgálásakor, a nőgyógyász szakorvos első lépésként általános nőgyógyászati vizsgálatot végez rákszűréssel együtt, amelyet laboratóriumi vizsgálatokkal és képalkotó diagnosztikával egészít ki, szükség esetén pedig sebészeti beavatkozás elvégzése is indokolt lehet.

meddoseg.jpg

3 gyakori szervi / mechanikai ok a női meddőség hátterében

Petevezeték elzáródás: egy alattomos ok, ami akadályozza a teherbe esést

A női meddőség egyik leggyakoribb szervi eredetű akadálya a petevezeték elzáródása, ami gátolja a hímivarsejteket a petesejtekhez való sikeres eljutásban, valamint akadályozza a megtermékenyített petesejteket a petefészek elhagyásában és a méhbe való átjutásban. Ez az állapot sokszor észrevétlen marad, hiszen a teherbeesés elmaradásáig valójában nem okoz problémát, van azonban néhány tünet, amelynek a jelenléte utalhat rá: ilyenek az alhasi fájdalom, a felfázásos tüneteket, illetve a (gyakran visszatérő) kismedencei gyulladások. A problémára többnyire csak akkor derül fény, amikor a párok a teherbeesés elmaradása miatt meddőségi specialistához fordulnak. A petevezeték elzáródása nemi úton terjedő fertőzések (leggyakrabban Chlamydia) vagy akár gyulladásos megbetegedések miatt is bekövetkezhet. A petevezeték elzáródása lehet egyoldali vagy kétoldali, van átmeneti illetve végleges formája, valamint létezik műtéti úton megnyitható és nem megnyitható típusa is. A petevezeték egyoldalon történő elzáródása esetén csökken a teherbe esés esélye, a kétoldali petevezeték elzáródás viszont már teherbe esésre való képtelenséget jelent.

Diagnosztizálása ultrahangos petevezeték-átjárhatósági vizsgálattal történik. A vizsgálat során egy kis katétert vezetnek a hüvelyen és a méhnyakon keresztül a méh üregébe, majd kontrasztanyagot juttatnak a szervezetbe. A beáramló folyadék kirajzolja a méh üregét, majd a szájadékokat, ahol a petevezetékek csatlakoznak a méhhez és az áramló folyadék hatására a pár milliméter átmérőjű petevezetékek megnyílnak. Így az ultrahang segítségével láthatóvá válik a folyadék útja egészen a petefészkekig. Amennyiben a petevezeték elzáródás kezelése lehetséges, a nőgyógyász szakorvosok laporoszkópos műtétet végeznek, amely lehet speciális, az elzáródott petevezetékek megnyitására szolgáló műtét, vagy zsákkürti műtét a petevezető végénél lévő heges lezárás megszüntetésére.

Endometriózis: a fájdalmas menstruációs görcsökön túl meddőséget is okozhat

A női meddőség gyakori szervi okai között tartjuk számon a termékeny korban lévő nők 5-15%-át érintő endometriózist is. Érdekesség, hogy a fájdalmas menstruációs görcsök jelentkezéséért az esetek több mint felében szintén az endometriózis a felelős.

Ebben az esetben a méh belső nyálkahártyája a méh üregén kívül is megjelenik, majd követve a hormonálisan vezérelt menstruációs ciklus változásait, széles palettán mozgó panaszokat okoz. Ezek között előkelő helyen szerepelnek: az erőteljes menstruációs görcsök, a fájdalmas közösülés, a meddőség, a húgyhólyag érintettsége esetén az alhasi fájdalom, a véres vizelet, a bélrendszer érintettségekor pedig a véres széklet vagy éppen a székrekedés. A petefészken kialakuló kór ún. csokoládécisztákat hoz létre, melyek véres váladékkal teli tömlők, és fájdalmasságuk mellett terméketlenséget is okozhatnak.

infografika_endometriozis.jpg

Az endometriózis diagnózisához kezdetben általános nőgyógyászati vizsgálatot végeznek, majd sor kerülhet laporoszkópiás vizsgálatra és beavatkozásra, valamint szövettani mintavételre is. A diagnózist esetenként kiegészítő képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT, MRI vizsgálat) is segítheti. Amennyiben endometriózis áll a női meddőség hátterében a kezelés leghatékonyabb és leggyakrabban javasolt kezelési módja a laporoszkópiás sebészeti műtét.

Kismedencei összenövések

A hasüregben lezajlott (például Chlamydia trachomatis áltak okozott) gyulladások vagy korábban elvégzett hasi műtétek következtében a kismedencében kialakulhatnak olyan szalagos és kötegezett összenövések, amelyek mechanikai úton akadályozhatják a terhesség létrejöttét. Éppen ezért a meddőség elkerülése érdekében fontos a kismedencei gyulladások megelőzése. Ha gyakran tapasztalunk kismedencei fájdalmat, székelési zavarokkal küzdünk, esetleg méhen kívüli terhesség alakul ki, érdemes minél alaposabban kivizsgáltatni magunkat.

A kismedencei gyulladások súlyos következményeként bekövetkezhet a petevezeték elzáródása az egyik vagy mindkettő oldalon. Ha az elzáródás a kürt végén történik, a felgyülemlő folyadék (jellemzően gyulladásos savó - hydrosalpings) zsákszerűen kitágíthatja a petevezetéket, ami szintén rontja vagy lehetetlenné teszi a spontán teherbe esést és egyúttal csökkenti a lombikbébi program sikerességének valószínűségét.

A hasüregi műtétekhez kapcsolódóan általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb volt a hasüregben a műtéti seb, annál nagyobb a valószínűsége a kismedencei összenövések kialakulásának. Ennek hátterében az áll, hogy többnyire a hasüregben alkalmazott varróanyagok váltanak ki olyan szöveti reakciókat, amelyek végül összenövéseket eredményeznek. A megelőzés érdekében tehát fontos, hogy elkerülhetetlen hasüregi műtét esetén, minél kisebb megterheléssel járjon a beavatkozás. Jó választás lehet például az endoszkópia, ami egy minimál invazív eljárás.

Az elváltozások ultrahang segítségével csak nagyon ritkán érzékelhetőek, a pontos diagnózis felállításához többnyire laparoszkópos vizsgálatra van szükség. Az összenövések oldására a hasműtét nyújthat hatékony megoldást, amit lehetőség szerint szintén laparoszkópos eljárással kell elvégezni, a későbbi összenövések minél eredményesebb megelőzése érdekében.

A női meddőség hátterében a szervi/mechanikai akadályokon kívül gyakran húzódnak meg hormonális okok. Ezek vizsgálatának a későbbiek során külön cikket szentelünk.

A cikk a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása