Kevessé köztudott, de a mellrák nem csak a nők egészségét veszélyeztetheti, ráadásul férfiaknál általában sokkal később derül fény a betegségre.
Az emlőrákot a nők betegségei között tartja számon a köztudat, a felvilágosító, rendszeres szűrésre buzdító kampányok is a nőket célozzák. Pedig a mellrák a férfiakat is érintheti, mert a férfi szervezetben is van emlőszövet, csak éppen kevesebb, mint a nőknél. Amiatt, hogy kevesen tudnak róla, a férfiaknál általában később fedezik fel az emlődaganatos eseteket, ami a gyógyulási esélyeket rontja. Ahogy a nőknél, úgy a férfiaknál is igaz ugyanis, hogy minél korábbi stádiumban fedezik fel a betegséget, annál nagyobb az esély a teljes felépülésre.
A betegség férfiaknál azért jóval ritkább, az összes emlőrákos eset kevesebb, mint egy százaléka érinti őket. A tünetek hasonlóak, mint a nőknél, és sajnos a férfiakra is igaz, hogy a mellrák sokáig nem jár fájdalommal, így a betegek egy része nem érzi égetőnek, hogy felkeressen egy orvost. Ráadásul a férfiak nem is gondolnak arra, hogy daganatos betegség állhat az egyébként fájdalmatlan tünetek hátterében. Hasonlóan a nőkhöz, a férfiaknál is a mellszövetben kitapintható fájdalmatlan csomó, a mellbimbó behúzódása, váladékozása, kipirosodása, hámlása jelezheti a bajt. Emellett a betegségre utalhat az emlő váladékozása, a mell bőrének ráncosodása, kipirosodása, a környező nyirokcsomók megnagyobbodása.
A mellrák okai férfiaknál
A mellrák sokáig elsősorban az idősebb, 60-70 éves vagy afeletti férfiakat érintette, így elsőszámú okaként az idős kort jelölték meg. Manapság azonban sajnos egyre fiatalabb korban jelentkező eseteket fedeznek fel, a negyvenes-ötvenes korosztály is érintetté vált. A férfiaknál jelentkező mellrák kockázatát növeli a túlsúly, a magasabb ösztrogénszint, a Klinefelter-szindróma (extra X kromoszómával járó állapot, melynek következtében a szervezet kevesebb férfi hormont, tesztoszteront termel), és a valamely betegség (például prosztatarák) gyógyítása miatt kapott huzamosabb ideig tartó sugárkezelés.
Megfigyelték, hogy jelentősen, mintegy kétszeresére növeli az emlőrák kockázatát, ha egy férfi tartósan magas hőmérsékletű munkahelyen dolgozik, például kohókban, kemencék mellett, konyhákban. Ennek oka feltételezhetően az, hogy a tartósan magas hőmérséklet károsíthatja a heréket, amelynek következtében csökken a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintje a szervezetben. Bizonyos vegyszerek tartós jelenléte a környezetben, például a vegyi üzemekben dolgozóknál, ugyancsak növeli a kockázatot.
Ahogy a nőknél, úgy a férfiak esetében is megfigyelhető a családi genetikai halmozódás az emlőrákos eseteknél. Egyes örökölhető génmutációk (például a BRCA2 gén mutációja) mindkét nem esetében növeli az emlődaganatos betegség kialakulásának esélyét. Mindezek mellett a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás is hajlamosíthat rá, mert károsítja a májat, és ezáltal a máj a nagyobb mennyiségben állít elő ösztrogént, ami növeli az emlőrák kockázatát.
Az emlőrák kezelése
A diagnózis felállítása a férfiak esetében is mammográfiával, az emlők ultrahangos vizsgálatával, illetve a betegség gyanúja esetén biopsziával történik. Utóbbi esetben egy vastagtű segítségével vesznek mintát az emlő szövetéből. Minél korábban felismerik a betegséget, annál kisebb az esélye, hogy más szerveken is áttéteket képzett.
A mellrák kezelése mindkét nemnél hasonló: a sugárkezelés, a kemoterápia, a hormonkezelés és a műtét valamely kombinációja. Férfiaknál jellemző az egész emlő műtéti eltávolítása, majd a mellbimbók rekonstrukciója például orvosi tetoválás segítségével. A hormonkezelés az ösztrogénreceptor gátlását célozza, hiszen a magas ösztrogénszint kedvez a betegségnek.
Családilag nem érintett férfiak esetében nincs szükség olyan gyakori szűrővizsgálatokra, mint a nőknél. Ugyanakkor ha egy férfi tudja, hogy a felmenői között előfordultak emlődaganatos esetek, akkor jó, ha erről tájékoztatja az orvosát, és jobban figyel magára, az emlőrák esetleges kezdeti tüneteire. Az elővigyázatosság életet menthet.
A cikk a Budai Egészségközpont onkológusának közreműködésével készült.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.