Útikalauz anatómiába

A szerelem biokémiája

2020.06.24. 07:37

A szerencsések ismerik azt az átmeneti érzést, amit szerelemnek hívunk. Szinte semmi másra nem tudunk koncentrálni, csakis szerelmünk tárgyára. Ennek következtében megváltozik étvágyunk, máshogy alszunk, állandóan izgatottak vagyunk, legszívesebben mindig csak a szerelmünkről beszélnénk, vele lennénk. De mi áll ezeknek az érzéseknek a hátterében? Mi történik az agyunkban, amikor úgy érezzük, hogy beleszerettünk valakibe?

utikalauz-szerelem-01.jpg

A szerelem az egyik legösszetettebb emberi érzés: járhat eufóriával, intenzív boldogságérzéssel, de okozhat, különösen, ha nem viszonzott, szomorúságot és letargiát is. Amikor szerelembe esünk, alig tudjuk kontrollálni a viselkedésünket, a leghétköznapibb tevékenységeket is nehezen tudjuk elvégezni. Nehéz a munkára koncentrálni, nincs étvágyunk, alig tudunk elaludni. A szerelmes ember tudata beszűkül, nehezére esik bármi vagy bárki másra figyelni, bármi másban elmélyedni. Úgy érzi, hogy a boldogságát mindenkivel meg kell osztania, vagy éppen ellenkezőleg, hallgatag lesz és naphosszat csak álmodozik.

Hogy miért van ez, arra régóta keresik a kutatók a választ. Az utóbbi években, évtizedekben egy sor új orvosi eszköz áll a kutatók rendelkezésére, így a szerelem tanulmányozása is új lendületet kapott. Az egyik legérdekesebb tanulmány Helen Fisher New York-i antropológus, a Rutgers Egyetem kutatójának nevéhez fűződik, aki Miért szeretünk? (Why we love?) címmel könyvet is írt a témáról.

Fisher munkatársaival olyan egyetemi hallgatók agyműködését tanulmányozta, akik saját bevallásuk szerint éppen őrülten szerelmesek voltak a kutatás ideje alatt. A közel negyven kutatási alany egy része boldog szerelmesnek mondta magát és párkapcsolatban élt, míg egy másik részüket éppen elhagyták, de elmondásuk szerint ez nem változtatott azon, amit volt partnerük iránt éreztek. Ők tehát friss szerelmi bánattól szenvedtek éppen.

Szerelemhormonok működésben

Fisherék az orvosi diagnosztikában használt MRI (Magnetic Resonance Imaging, azaz mágneses magrezonancia képalkotás) segítségével vizsgálták meg a szerelmes hallgatók agyát. Vizsgálat közben fotókat mutattak a hallgatóknak ismeretlen emberekről, majd hirtelen bevágták a képek közé a szerelmük arcát is. A kutatásból kiderült, hogy akkor, amikor a szeretett személy arca bevillant, minden kísérleti alanynál ugyanazok az agyi területek mutattak aktivitást. Egyrészt az a terület, ami bővelkedik a dopamin nevű hormon felvételéhez szükséges receptorokban, másrészt az a terület, ami a dopamin termeléséért felelős. Nem volt különbség abban, ahogy a hallgatók férfiak vagy nők, boldog szerelmesek vagy frissen elhagyottak voltak.

Helen Fisherék kutatása megerősítette, hogy ha valaki szerelmes lesz, a dopaminszintje megemelkedik. Ezzel magyarázható, hogy a szerelmes ember miért étvágytalan, miért tud nehezen elaludni. A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, mert fontos szerepe van a jutalmazásban. Akkor aktiválódik, ha valamilyen pozitív hatás éri az embert, vagy valamilyen pozitív hatásra, jutalomra számít. De a dopamin mellett a szerelmes ember oxitocin-, vazopresszin- és adrenalinszintje is magasabb lesz. Az oxitocin csökkenti a fájdalomérzetet, fokozza a bizalmat és csökkenti a félelemérzetet. Fontos szerepe van szülésnél, de orgazmus közben is felszabadul. A vazopresszin sok más mellett a kötődés érzését erősíti, az adrenalin pedig az izgalmi állapotért felelős.

utikalauz-szerelem-02.jpg

A szerelmesek és a kábítószerfüggők hasonlóságai

A vizsgálatok során az is kiderült, hogy azok, akik őrülten szerelmesnek vallják magukat, hasonló tüneteket mutatnak, mint a kábítószerfüggők. Utóbbiak, ha nem jutnak droghoz, feszültek, agresszívek, esetleg letörtek és bánatosak lesznek. A szerelmes ember is éppen így reagál, ha valamilyen okból nem lehet a szerelme közelében. De a hasonlóság nem áll meg itt: az is kiderült a kutatásokból, hogy ahogy a szerelmest a szeretett személy jelenléte, úgy a drogfüggőket a szerhasználat segíti több dopaminhoz.

Mindez azonban nem tart örökké. A fent leírt intenzív, hormontermelésben bővelkedő állapot a vizsgálatok szerint maximum 30 hónapig, azaz körülbelül 2-3 évig tarthat. Utána a hormontermelés, az agyműködés visszaáll a korábbi állapotba. Nem nehéz megérteni, hogy miért van így: egyrészt ennyire intenzív pörgésben nem lehet állandóan élni, másrészt körülbelül ennyi idő kell, hogy a szerelem gyümölcse megfoganjon, megszülessen és járni, beszélni tudó kis lénnyé váljon. Persze a felnövéstől még ekkor is messze van, és szülei elkötelezett párkapcsolatára szüksége van továbbra is, de a természet már nem akarja mindenáron egyben tartani a párt. Innentől szerencsés esetben az eufória helyét átveszi az értékközösségen alapuló elkötelezettség.

A cikk a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Almandin 2020.06.24. 14:25:26

Ez jó cikk volt. Sajnos manapság a párkapcsolatok többsége csupán addig tart, amíg a szerelem kémiája, ezért sok ember pár évente egyik kapcsolatból a másikba megy. Pedig már ősidők óta ismert, hogy a lángolás elmúlik, pedig a régi emberek még nem is ismerték a szerelem biokémiai hátterét.

Laeisz 2020.06.24. 16:18:08

Ez csak megerősített abban, amit eddig is tudtam és követtem: másfél-két év után új nő kell!

Mondjuk, ezért kár volt szétkutatni magukat: ezt tudja minden valamirevaló alfahím tízmillió éve...:)

Dekatlon 2020.06.24. 21:12:55

Azért csak erőltessük a sírig tartó monogám házasságot, mindegy hogy senki nem bírja és nem erre vagyunk kitalálva.
Mi baj lehet belőle?

Almandin 2020.06.24. 21:40:36

@Dekatlon: Nincs itt semmi erőltetve. A monogámia se kötelező.
Igazából az embernek több mindenre van igénye: az állandóságra és a változatosságra egyaránt. Ez egyénenként is változó. A legtöbbünknek szüksége van stabil családi háttérre is, tehát nem biztos, hogy az a leginkább célravezető, ha pár évente partnert cserélünk, mert már nincs meg a kémia, vagy jön az újabb fellángolás. Az, hogy ezt a problémát ki hogyan oldja meg, magánügy. Van, akinek bejön a nyitott házasság, másnak nem, inkább megelégszik a kisebb vágyszinttel a stabilitás miatt, más meg se házasodik, inkább egyedül él és időnként van partnere. Szerintem nincs mindenkire érvényes recept

Der Piefke 2020.06.25. 07:58:00

"Mindez azonban nem tart örökké. A fent leírt intenzív, hormontermelésben bővelkedő állapot a vizsgálatok szerint maximum 30 hónapig, azaz körülbelül 2-3 évig tarthat."

Vajda János: Húsz év mulva

... Köszönöm, csak ennyit üzenek Helen Fisher New York-i antropológusnak, a Rutgers Egyetem kutatójának.:-)))

Dan da Man 2020.06.25. 08:38:58

@Almandin: Állami szinten van.

Vagy úgy látod, hogy senki nem tolja ma a keresztény magyar propagandát?

]{udarauszkasz 2020.06.25. 13:02:55

Ez a hormon hulyeseg nem mindenkire igaz. Az ember nem csak hormonokbol, es kemiabol all, an pl 12 eve ismerem a felesegemet, es meg mindig szerelmes vagyok bele. (az, hogy o mar nem szerelmes, az mar mas teszta...) Van, aki monogam eletre van berendezkedve, van, aki meg a korhintan ul, mig meg nem oregszik, az ember nem egy genetikai kod alapjan gyartott lelektelen masina. Ennek a masinanak pilotaja is van.

Almandin 2020.06.25. 15:56:29

@Dan da Man: Az biztos, hogy van, de nem tart senki pisztolyt az ember fejéhez, hogy úgy éljen.
A kereszténykedő kormány engem is zavar.

Almandin 2020.06.25. 15:58:29

@Almandin: Ez nem mindenkinél egyforma. Viszont szerelem is többféle létezik. Van, aki csak az eszeveszett lángolást tartja annak, más az alacsonyabb lángon égő, tartósabb érzelmeket is ide sorolja.
süti beállítások módosítása