Útikalauz anatómiába

Miből vehetjük észre, hogy legyengült az immunrendszerünk?

2020.04.28. 06:53

Gyakran halljuk a koronavírus-járvány kapcsán, hogy a vírus különösen veszélyes lehet a legyengült immunrendszerű emberekre. De honnan tudhatjuk, hogy leggyengült szervezetünk védekezőképessége? Milyen jelei vannak? És hogy erősíthetjük az immunrendszerünket?

immunrendszer-1.jpg

Az immunrendszer egy rendkívül bonyolult szisztéma: sejtek, szövetek és szervek összessége, amelyek, ha jól működnek, megvédik a testünket a fertőzésektől. Az immunrendszer képes arra, hogy megkülönböztesse a test saját sejtjeit a kórokozóktól, és ne csak felismerje, hanem meg is semmisítse az ártalmas betolakodókat. Hogy mennyire összetett ez a rendszer, azt jól mutatja, hogy az immunrendszer sejtjei képesek kommunikálni, összedolgozni is egymással, de hogy pontosan hogyan, annak egy része még ma is tudományos kutatások tárgya.

A gyenge immunrendszer jelei a szervezetben

1. Gyakori fertőzések

Mindegy, hogy vírus vagy baktérium okozza, ha gyakran kapunk el valamilyen fertőzést, az az egyik legbiztosabb jele annak, hogy az immunrendszerünk legyengült. A fertőzések rendkívül sokfélék lehetnek: visszatérő fül-, tüdő-, torokgyulladások, nátha, influenza, herpesz, ez már az egyéntől és a körülményektől függ. De ha túl sokszor kell felkeresnünk ilyesmivel az orvost, és a gyógyulás a szokásosnál tovább tart, az utalhat az immunrendszer gyengeségére.

2. Nehéz sebgyógyulás

Ugyancsak az immunrendszer gyengeségének jele lehet, ha nehezen gyógyulnak be a sebeink, kisebb sérüléseink. A sebgyógyítás ugyanis az immunrendszer összetett feladata: ilyenkor a vérlemezkék, mint egy sebtapasz betapasztják az érfal sérülését, miközben a falósejtek eltakarítják a szervezetbe került idegen anyagokat és az elhalt szövetdarabokat, majd megkezdődhet a sérült szövetek regenerációja. Ha ez nem zajlik le viszonylag rövid időn belül, megint csak az immunrendszer gyengesége lehet az ok.

3. Különböző allergiás reakciók

Allergén anyagok folyamatosan körül vesznek bennünket mindenhol: a levegőben, az ételeinkben, a kozmetikumainkban és így tovább. Hogy a szervezetünk mennyire képes ellenállni ezeknek, szintén az immunrendszertől is függ. Ha valaki sok mindenre allergiás, ugyancsak az immunrendszere lehet a hibás.

4. Krónikus fáradtság

A krónikus, visszatérő fáradtság az egyik jel, ami az immunrendszer alulműködésére utalhat. Persze a fáradtságérzetet rengeteg dolog befolyásolhatja: a munka, a sporttevékenység, az időjárás, a lelkiállapotunk, várandósság vagy különböző betegségek. De ha látszólag ok nélkül vagyunk folyamatosan vagy sűrűn visszatérően fáradtak, az utalhat az immunrendszer gyengeségére.

5. Emésztési problémák

Emésztési problémákat persze számos betegség okozhat, de ha visszatérően küzdünk, például hasmenéssel, székrekedéssel vagy puffadással, akkor lehet szó arról is, hogy az immunrendszerünk nem működik megfelelően.

6. Bőrgyógyászati gondok

A bőr gyakori elváltozásai, gombás fertőzések, visszatérő szemölcsök, ekcéma szintén utalhatnak az immunrendszer gyengeségére.

immunrendszer-2.jpg

Az immunrendszer megerősítése

Bár az üzletek tele vannak különböző immunerősítőnek nevezett készítményekkel, valójában az immunrendszer így nem erősíthető. A vitaminokat és ásványianyagokat tartalmazó táplálékkiegészítők akkor hasznosak, ha valamilyen okból fellépő hiányt kell ellensúlyozni. De általában elmondható, hogy ha valaki egészségesen, változatosan étkezik, akkor nincs szüksége ilyen szerekre.

Amivel viszont valóban segíthetjük az immunrendszerünket, az a kiegyensúlyozott táplálkozáson túl a rendszeres mozgás (lehetőleg a friss levegőn), a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a stressz csökkentése, a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése, és a mostanában gyakran hangoztatott higiéniai szabályok betartása. Bármilyen furcsa is, de rendszeres, alapos kézmosással vehetjük le a legtöbb terhet az immunrendszerünkről.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Igazamvanvagyigazamvan? 2020.04.29. 08:52:01

Vagy ezen tünetek utalhatnak az immunrendszer túlműködésére is. Ez így elég felületes.

biohouse 2020.04.29. 09:32:09

Vajon milyen szakértői lehetnek a budai egészségügyi központnak, ha ennyire lebecsülik a pl a D3, K és C vitaminok, valamint a magnézium, cink és szelén fontosságát?
" ha valaki egészségesen, változatosan étkezik, akkor nincs szüksége ilyen szerekre." Írja a szakértő. Lófaszt, mama!
A magyar orvosi konszenzus 4000NE -ben állapította meg a D3 pótlás szükségességét október és március között. Az ugyanis csak UV-B hatására képződik a bőrben, amely áprilistól szeptemberig számottevő. Tehát pl napozni is illene, ráadásul pont UV-B-ben, amiről mindenki azt írja, hogy kerüljük. Ne! 20-30 perc napozás 11-15 között, naptej nélkül! Leégni szgorúan tilos! Nagyon valószínűnek tűnik, hogy mind az influenza, és immár a covid is szezonális jellegű lesz, pontosan a D-hormon szint erősödése miatt. repo.lib.semmelweis.hu/bitstream/handle/123456789/4215/oh.2012.29410.pdf?sequence=1

nyomorult mignon 2020.04.29. 14:30:32

,,Amivel viszont valóban segíthetjük az immunrendszerünket, az a kiegyensúlyozott táplálkozáson túl a rendszeres mozgás (lehetőleg a friss levegőn), a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a stressz csökkentése, a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése, és a mostanában gyakran hangoztatott higiéniai szabályok betartása." - Rendszeres testmozgás stimmel, mert kemény fizikai munkát végzek, viszont rossz levegőjű raktárban. Kiegyensúlyozott táplálkozásra sajnos nincs pénzem, rossz minőségű, olcsó ételeket fogyasztok egyoldalúan. Megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra sajnos a lakhelyem okán nincs lehetőségem: egy paneldzsungel kellős közepén lakom egy kutyafuttató fölött, a környező lakásokban pedig állandó felújítások, hangos szomszédok zavarják álmom, az alsó szomszéd ráadásul láncdohányos, így állandó passzív dohányzásra vagyok ítélve - ennyit a friss levegőről és a dohányzásmentes életmódról (Természetesen asztmás és allergiás is vagyok.) Kezdő alkoholista lévén, mivel nehezen viselem sorsom egyre rosszabbá alakulását gyerekkorom óta, a leküzdhetetlen stressz mellett akut depresszióval és egzisztencialista szorongással küzdök. Azt hiszem, egy kritériumnak sem felelek meg, talán ezért van romokban az immunrendszerem és vagyok állandóan beteg. :D :(

fordulo_bogyo 2020.04.29. 18:01:47

ez igy keremszepen marhasag, veretes marhasag, tevhitek gyujtemenye.
kezdjuk a vegen:
"Bármilyen furcsa is, de rendszeres, alapos kézmosással vehetjük le a legtöbb terhet az immunrendszerünkről." - ezzel eppenseggel gyengitjuk... hm?

"Hogy a szervezetünk mennyire képes ellenállni ezeknek, szintén az immunrendszertől is függ. Ha valaki sok mindenre allergiás, ugyancsak az immunrendszere lehet a hibás." - igen, hibas. De nem gyenege, hanem tevedesbol olyan dolgokat tamad, amiket toleralnia kene.

victor vacendak 2020.04.30. 07:56:54

10 millió fociedző és virológus országa vagyunk...
süti beállítások módosítása