Meglepően sok dolgot nem vagy rosszul tudunk a testünkkel, egészségünkkel kapcsolatban. Rengeteg káros tévhit él a köztudatban például a fogainkkal, különösen a kisgyermekkori tejfogakkal kapcsolatban. Összegyűjtöttük és megcáfoltuk a tíz leggyakoribbat.
Íme, a tejfogakat érintő leggyakoribb tévhitek!
Tévhit: A tejfogak nem olyan fontosak, elég majd a maradandókra jobban vigyázni
Tény: A tejfogak romlása is rengeteg bajt okozhat: többek között gyulladást, fájdalmat, beszédhibát, vagy éppen táplálkozási zavart. Nagyon fontos az is, hogy a korhadt, elpusztult tejfogak nem képesek fenntartani a helyet az állkapocscsontban a később kibújó, végleges fogaknak, így azok gyakran emiatt nőnek egyenetlenül, kuszán, torlódva.
Tévhit: A fogváltásig kinőtt fogak mindegyike tejfog
Tény: Összesen csak húsz tejfogunk van, 5-5 mindkét oldalon, alul és felül is. A sorban a „hatos” fogak, amelyek már 5-6 éves korban megjelennek, azok már maradandó fogak, így esetleges szuvasodásuk, eltávolításuk esetén bizony nem nő helyettük újabb!
Tévhit: Három évesen a gyerek már képes egyedül megfelelően fogat mosni
Tény: A tejfogak gondozására, ha lehet, a véglegesekénél is nagyobb figyelmet kell fordítani, mert gyengébbek, sérülékenyebbek és könnyebben romlanak. Így – bármennyire is büszkék vagyunk a 3-4 éves nagyfiúnkra és nagylányunkra, hogy milyen okos és önálló – bizony, tanácsosabb még néhány évig felügyelni a fogmosását, vagy kezét fogva segíteni, esetleg meg is mosni a fogát!
Tévhit: A tejfogaknak nincs gyökerük és nem is fájnak
Tény: A tejfogaknak is van gyökerük, és éppúgy futnak bennük az idegek is, mint a maradandó fogakban, vagyis éppúgy képesek fájdalmat okozni. Ezért is fontos rájuk vigyázni, ha szeretnénk megkímélni a gyermekünket a kínzó fogfájástól.
Tévhit: Ha a tejfog elromlott, nyugodtan kihúzathatjuk, majd nő helyette új!
Tény: Ha csak lehet, meg kell őrizni a tejfogakat a fogváltás természetes idejéig, mert a hiányuk sok gondot okozhat. Nemcsak a rágásban, a táplálék emésztésének előkészítésében van szerepük, hanem a beszédtanulásban, a helyes hangképzésben is, és ha idő előtt el kell távolítani ezeket, akkor nem tudják az állkapocsban fenntartani a helyet a később kialakuló maradandó fogak számára sem.
Tévhit: A keksz, a babapiskóta rágcsálása jót tesz a fogaknak
Tény: A rágcsálás, vagyis a fogak használata valóban jót tesz, növeli az állkapocs erejét, csontsűrűségét. Azonban a magas szénhidráttartalmú rágcsálnivalók lepedéket képeznek a fogakon, az ínyen, táplálva a fogakat rontó baktériumokat is. Jobban tesszük, ha például sárgarépát adunk ezek helyett. Jó tudni azt is, hogy a gyümölcsök és a cukros, savas ételek marják, felpuhítják a fogzománcot, így ezek elfogyasztása után érdemes egy kis vízzel átöblíteni a szájüregünket, hogy felhígítsuk a savakat.
Tévhit: A csokoládé tilos!
Tény: Ha már édesség, nassolnivaló kerül szóba, akkor legjobb a jó minőségű, magas kakaótartalmú csokoládé, mert ebben egészséges antioxidánsok is vannak, emellett a zsírtartalma bevonatot képez a fogon, ami valamelyest védi a savak maró hatásától a fogzománcot.
Tévhit: Étkezés után azonnal fogat kell mosni!
Tény: Tanácsosabb várni legalább egy félórát az étkezést követő fogmosással, hogy időt hagyjunk ahhoz, hogy a savak által felpuhított fogzománcot a nyál újra megkeményíthesse.
Tévhit: Az ujjszopás jobb, mint a cumi
Tény: Egyik sem igazán jó, mivel fogsorzárási, harapási rendellenességet okozhat. De ha már nagyon kell, akkor talán szerencsésebb egy jó minőségű, jól kezelt, formatervezett cumi, mert erről nagyobb eséllyel lehet leszoktatni a kicsit, mint a „mindig kéznél lévő” ujjacskájáról.
Tévhit: Nem szükséges tejfogakkal fogászati ellenőrzésre menni, úgyse kell betömni azokat
Tény: Az a szülő teszi jól, aki legalább félévente, minden panasz nélkül is elviszi fogorvoshoz a gyermekét egy ellenőrzésre. A kicsi így megszokhatja, hogy felesleges szorongás nélkül tekintsen a fogorvosra, hiszen a jelentkező esetleges problémákat, kis lyukakat a fogzománcon még fájdalom nélkül be lehet tömni, a nagyobb bajt fluoridos kezeléssel meg lehet előzni. És bizony, be lehet, és be is kell tömni a tejfogakat is, nehogy évekig a pusztuló, csúnya, rossz szájszagot eredményező és a maradandó fogak egészséges fejlődését is akadályozó szuvas fogaktól szenvedjen a kicsi.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.
2016.06.22. 06:38:32
'Tény: Ha csak lehet, meg kell őrizni a tejfogakat a fogváltás természetes idejéig, mert a hiányuk sok gondot okozhat.'. A fogorvosom is így gondolta, ezért nem húzta ki 18 éves koromig. Akkor meg már késő volt, a maradandó fog csírája elvándorolt az eredeti helyéről. Két fogamat össze kellett cserélni, ami maradandó esztétikai hiba, nem beszélve arról, hogy évekig fogszabályzóval kellett húzatni és alakítani a fogazatot, hogy a tejfogak miatt összekuszálódott fogakból legyen valami normális maradandó fogsor!
Vagyis minél előbb essenek ki azok a tejfogak, vagy ki kell húzatni őket!
Figyel Castro 2016.06.22. 09:16:29
bloglegelő 2016.06.25. 22:25:33