Útikalauz anatómiába

Minden, amit az aranyérről tudni kell

2016.03.22. 12:10

Bár az érintettek gondosan titkolják panaszaikat, az aranyér a leggyakoribb emésztőszervi elváltozások egyike. A becslések szerint a lakosságnak akár 40 százaléka is szenvedhet tőle, az ötven éven felüliek között pedig kétszer olyan gyakran fordul elő. Bár népbetegségnek tekinthetjük, sokan még mindig nem veszik komolyan, a kellemetlen tünetek és a rosszul értelmezett szégyenérzet miatt csak kevesen fordulnak orvoshoz. Összegyűjtöttünk, amit mindenképpen érdemes tudni az aranyérről.

source:southpark.cc.com 

Az aranyérbetegség olyan visszérjellegű értágulat, ami a végbél utolsó szakaszának nyálkahártyája alatt futó illetve a végbélnyílás záróizmát is dúsan behálózó vénás érhálózat elváltozása. Az ún. aranyeres csomók szervezetünkben akkor alakulnak ki, ha ezek az erek a végbél és a végbélnyílás falában kitágulnak, keringésük lelassul, a szállított vér pangani kezd bennük, a kiöblösödések a bélfalból kidomborodnak.  A külső aranyeres csomók kívülről is tapinthatók, láthatók, a belsőket pedig a szakorvosi vizsgálat állapítja meg.

Az aranyér okai elsősorban az egészségtelen életmódra vezethetők vissza

Az aranyér kialakulásának hátterében több minden állhat, például a vénafal öröklött gyengesége, a tartós, gyakori székrekedés, a mozgásszegény életmód, a sok ülés, a megterhelő fizikai munka vagy emeléssel járó sport, a hasűri nyomás tartós megnövekedése (pl. túlsúly, terhesség miatt), a rostszegény táplálkozás, a bél nyálkahártyájának irritációja erős fűszerekkel vagy alkohollal.

Az aranyér tünetei más betegségre is utalhatnak

A külső aranyeres csomót a vécépapíron megjelenő vérnyom, a végbélnyílás környékének viszketése, esetleg a tapintható, fájdalmas kitüremkedése jelezheti. A végbél falán lévő, belső aranyeres csomóra leginkább a székeléskor jelentkező fájdalom, sötét színű vérzés figyelmeztet. Ezeket a tüneteket akkor is komolyan kell venni, ha kellemetlenségnél nem súlyosabbak, mert más betegségek, például vastagbélrák jelei is lehetnek!

A végbél betegségeire is érvényes, hogy minél korábbi szakaszban fedezik fel és kezdik el kezelni, annál kisebb bajt okoz és jobban kezelhető. A proktológus szakorvos gyorsan és fájdalommentesen elvégezhető végbéltükrözéssel állapítja meg a diagnózist. Más bélbetegségek kizárására vastagbéltükrözéses vizsgálat elvégzésére is szükség lehet.

Az aranyeres tünetek egybeeshetnek más, súlyos betegségek tüneteivel, ezért fontos, hogy a végbéllel kapcsolatos panaszokkal, különösen vérzés jelentkezésekor mielőbb forduljanak szakorvoshoz! Sajnos, nemegyszer megtörténik, hogy túl későn kerül kezelésre a végbéldaganatos beteg, éppen azért, mert a tüneteit „csak” aranyérnek tulajdonítja.

Hogyan kezeljük?

A kezelés a csomók nagyságától, állapotától függ. Kezdeti szakaszban helyi kezelés, fertőtlenítő, gyulladásgátló kúpok, kenőcsök használata, gyógynövényes ülőfürdő, a vénák kiürülését elősegítő gyógyszer alkalmazása elegendő.

Az aranyeres csomók megszüntetésére gyakori eljárás a Barron-ligatúra, vagyis kis gumigyűrűvel szorítják el a csomót, így az elhal és leesik a nyálkahártyáról. Injekciós eljárás, az ún. szkleroterápia is alkalmazható az aranyér kezelésére. Heves panaszokkal, nagy fájdalommal, gyulladással járó esetekben proktológus segítségére van szükség. Ráadásul, ahogyan már említettük, az ilyenkor szükséges tükrözés egy gyors és fájdalommentes vizsgálat!

Rostdús étrenddel is segíthetünk

Gyógyszeres, vagy rosszabb esetben sebészi kezelés mellett is szükség van a beteg étrendjének végiggondolására: a rostdús ételek, zöldségek, gyümölcsök, müzli- és korpafélék, sok folyadékkal fogyasztva segítik elkerülni az aranyér legfőbb kiváltóját, a székrekedést. Hogy hogyan?

A táplálékban lévő, vízben oldhatatlan, emészthetetlen rostok tisztítják a vastagbelet, javítják a bélmozgást, segítenek elkerülni a székrekedést, az aranyérbetegség kialakulásának egyik fontos összetevőjét. A rostdús étrend mellett csökken az emésztőszervi daganatok a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, az elhízás és az epeproblémák veszélye. A zöldségek, gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásával gondoskodhatunk a rostok beviteléről. Például a búzakorpában vagy a borsó héjában és a körtében vízben oldhatatlan cellulóz, hemicellulóz és lignin található, ami a tápcsatornán átalakulás nélkül halad át, de közben szinte „kisöpri” a bélfalakat. A koleszterinszint csökkentése és az epe védelme a másik típusú, vízoldékony rostoknak, például az almában lévő pektinnek köszönhető.

Az aranyérbetegség elkerüléséhez és hatékonyabb gyógyításához szükség van a béltisztító, emésztést serkentő rostokra. A rostdús étrend mellett mindenképpen gondoskodni kell a bőséges folyadékfogyasztásról is.

Mozgással is sokat tehetünk!

 A rendszeres aktivitás, a mozgás serkenti az anyagcserét és az emésztést. Legjobb, ha olyan mozgásformát választunk, amely a mélyizmokat is eléri, edzésben tartja – ilyen például a Pilates torna. A medencealapi izmok, gátizmok, köztük a végbélnyílás körüli záróizmok edzésében az intim torna segíthet. Jó tudni, hogy létezik speciális végbél torna is, amely a záróizmok erejének és a végbélnyílás körüli érhálózat épségének helyreállítását segíti elő.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kelly és a szexi dög 2016.03.23. 07:34:22

A végbél nem feltétlenül rendeltetésszerű használata (pl. anális közösülés) nem rizikófaktor?

micsoda? 2016.03.23. 08:26:23

Való igaz amit itt olvasok. Például én a sok folyadék mellett, esténként reszelt almát eszem, úgy tünik sikerrel:)

Bellagio 2016.03.23. 08:59:46

"Minden, amit az aranyérről tudni kell"

Ez minden?

Doryyka 2016.03.23. 09:03:17

Huszonevesen lett aranyerem, soha nem volt szekrekedesem, ulomunkam (lehetett, sot kellett kozben "szaladgalni"). Mozogtam is (biciklizes munkaba, stb). A terhessegek alatt nem lett rosszabb, szules utan a szedetett vas vagta haza kicsit (szekrekedest okoz), de ennyi. Fogalmam nincs, mitol lehet.

látjátok feleim szümtükkel 2016.03.23. 09:24:06

Proktológusok gyakran javasolják a különféle korpák fogyasztását. Persze aki glutén érzékeny- intolleráns vagy allergiás, annak az méreg. Akinek aranyeres-emésztési gondjai vannak, jól teszi, ha kivizsgáltatja magát a glutén érzékenységre.

prolee 2016.03.23. 09:45:22

Tessenek reggel a napot egy evőkanál mogyoró ( vagy más olajos mag) alapos elrágásával kezdeni és guggolva, nem pedig a WC-n ülve kakilni!

prolee 2016.03.23. 09:49:10

@látjátok feleim szümtükkel: Igen, nálam is úgy működik, hogy gluténtól - nincs kialakult aranyerem - viszket.
Az almát viszont egyáltalán nem tudom enni, mert rettenetes szorulásom van tőle.
Ennyire különbözőek vagyunk.

Wandál 2016.03.23. 10:02:16

útifű maghéj (psyllum husk) gluténmentes, 80%növényi rost, én egy kis zabkorpával, késhegynyi pektinnel,natúr joghurttal és vízzel keverve iszom reggelire...

w

micsoda? 2016.03.23. 10:41:21

@prolee: Az alma harapdálva, darabosan, szorulást okoz.Reszelve az ellenkezője. Legalábbis nálam:)

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2016.03.23. 11:31:07

Hajrá az aranyér' ! :D (Valami olimpiai jelmondat volt...)

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2016.03.23. 11:32:18

Húú, elég pocsék ez a blogsablon, vagy a fontkészlet, vagy valami, nagyon bugzik az egész kommentszekció, összetörnek a sorok, egymásra csúsznak...

Wudan 2016.03.23. 16:59:23

Polarizáltfény-terápia segíthet (Bioptron, Sensolite, Polarisol). Sajnos tapasztalat (versenykerékpározás túlhúzva). Műtétet megúsztam, azóta ha gond van ezeket használgatom.

gyászhuszár 2016.03.23. 19:32:07

En sajnos nagy szaki vagyok de nem doki. Szoval a kenocsokrol, kremekrol nagyon nem hallunk a cikkben de an(n) al tobbet reklamokban. A szteroid alapu kenocsok csak tuneti kezelest nyujtanak pl. Aurobin de valojaban minden kenocs szinte csak penzkidobas de hat ilyen a gyogyszerlobbi. Ezekrol miert nem irogatnak?
.

gyászhuszár 2016.03.23. 19:36:12

Amit javaslok a vegbelzaroizom torna ahogy irtak is. Es meg egy fontos dolog van: tanuljanak meg normalisan kakilni! Orakig ulni kulabacsi felett nem jo. Raulunk a deszkara es kihuzzuk magunkat ilyenkor a hasizom magatol megfegfeszul es hopp ki is ugrik a cucc. En mar szinte mindenen tul vagyok: tukrozes, mutetek stb
süti beállítások módosítása